Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 28. březen 2020 | Svátek má Soňa
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Není akné jako akné

Není akné jako akné

Derma Tribune 3/2019
16.12.2019 13:47
Zdroj: MT
Autor: red

Podle malé, nedávno zveřejněné studie nesouvisí akné u dospělých žen s konkrétním podtypem Cutibacterium acnes. Výsledky podporují názor, že akné u dospělých žen by mělo být léčeno jinak než klasické akné u dospívající populace.


Od roku 2014 do roku 2017 vědci shromažďovali vzorky kůže zánětlivých lézí u žen s akné. Srovnávali charakteristiky C. acnes, včetně fylotypu, klonálního komplexu, schématu typizace sekvencí s jedním lokusem a profilu rezistence. Celkem 51 vzorků od dospělých žen srovnávali s 31 vzorky od dospívajících. Podle výsledků zveřejněných v září 2019 v časopise Journal of the American Academy of Dermatology (JAAD) autoři zjistili, že ve srovnání s akné u dospívajících neměly dospělé ženy vyšší frekvenci fylotypů, klonálních komplexů nebo schémat typizace sekvencí s jedním lokusem.

Výsledky byly podobné, když vědci omezili srovnání na dospívající ženy ve srovnání s dospělými ženami, stejně jako když srovnávali teenagery se ženami staršími 25 let. Fylotyp IA1 C. acnes byl převládajícím fylotypem spojeným s akné u dospělých žen a adolescentů a rezistence na C. acnes byla mezi oběma skupinami podobná.

Podle autorů jde o první studii naznačující, že neexistuje souvislost mezi akné u dospělých žen a specifickým subtypem C. acnes. Ve hře jsou zde podle dr. Emmy M. Graberové z Dermatologického institutu v Bostonu spíše hormonální než bakteriální složky. „Dospělé ženy mají často hormonální typ akné, které neodpovídá na léčbu antibiotiky tak dobře jako klasické akné u dospívajících. Toto akné má na obličeji i jiný tvar a pacienti mají i odlišnou historii, jak dochází k jeho vzplanutí. Přesto je k němu stále přistupováno jako k bakteriálnímu akné,“ říká dr. Graberová, podle níž je pro ženské akné typická doba vzplanutí v období menstruace. Jak uvádí, na tento typ hormonálního akné zatím není lék a zdá se, že v určitém věku akné samo u dospělých žen odezní, obtížné je však určit kdy.

Ve výzkumu je v současné době lokální spironolaktonová látka, která se chová podobně jako perorální spironolakton. V srpnu 2019 společnost Cassiopea SpA oznámila, že předložila FDA žádost o schválení nového léčiva – krému, topického inhibitoru androgenového receptoru pro léčbu akné.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky