Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 29. březen 2020 | Svátek má Taťána
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Oxfordští vědci vyvinuli rapidní technologii testování COVID-19

Oxfordští vědci vyvinuli rapidní technologii testování COVID-19

Medical Tribune 05/2020
19.03.2020 08:24
Zdroj: MT
Autor: Zdenka Kolářová
Vědci z Oxfordské Univerzity z oddělení inženýrských věd a Centra pro pokročilý výzkum v Oxfordu Suzhou (OSCAR) vyvinuli technologii velmi rychlého testování nového koronaviru SARS-CoV-2 (COVID-19).

Tým vedený prof. Zhanfengem Cuim a prof. Weim Huangem pracoval na zlepšení testovacích schopností, s tím, jak se virus šířil napříč jednotlivými státy.

Nový test je mnohem rychlejší a nevyžaduje žádné složité nástroje. Dosavadní testy na virovou RNA trvaly 1,5 až 2 hodiny. Výzkumný tým vyvinul nový test založený na technice, která je schopna poskytnout výsledky za pouhých 30 minut, tedy více než třikrát rychleji než současná metoda.

„Velkolepost tohoto nového testu spočívá v návrhu virové detekce, která dokáže specificky rozpoznávat fragmenty RNA a RNA SARS-CoV-2 (COVID-19). Test obsahuje i kontroly, aby se zabránilo falešně pozitivním nebo negativním výsledkům, a aby tedy výchozí data byly velmi přesná,“ popisuje prof Wei Huang.

Navíc je tato technologie velmi citlivá, což v praxi znamená, že pacienti v raných stádiích infekce mohou být identifikováni daleko dříve. To pak potenciálně pomáhá omezit šíření koronaviru SARS-CoV-2 (COVID-19). Tato technologie vyžaduje pouze jednoduchý tepelný zdroj, který udržuje konstantní teplotu pro reverzní transkripci RNA a amplifikaci DNA. Výsledky lze číst pouhým okem. Díky tomu může být využíván i ve venkovských oblastech nebo v menších zdravotnických zařízeních.

Nová technologie byla ověřena skutečnými klinickými vzorky v Čínské nemocnici Shenzhen Luohou. Nemocnice použila sady rychlé detekce na 16 klinických vzorcích, zahrnujících osm pozitivních a osm negativních, které byly potvrzeny konvenčními metodami RT-PCR a dalšími klinickými důkazy. Výsledky testů pomocí souprav rychlé detekce byly všechny úspěšné.

„Jsem hrdý na náš tým, kterému se podařilo vyvinout užitečnou technologii a můžeme tak přispět k boji s CoV-19. Jsme velmi vděčni zdravotnickému týmu nemocnice vedenému dr. Xizhouem. Sun, dr. Xiuming Zhang a dr. Dan Xiong za jejich roli při testování této nové technologie," uvedl ředitel OSCAR Zhanfeng Cui.

Vědci z Oxfordu nyní pracují na vývoji integrovaného zařízení, aby test mohl být použit na klinikách, letištích nebo dokonce v domácím použití.

Projekt iniciovalo Oxford Suzhou Centre for Advanced Research (OSCAR), a University of Oxford centre in Suzhou Industrial Park. Pokusy na vývoji technologie byly provedeny na Katedře inženýrských věd University of Oxford.

rapide test device

Popisek k fotce:

Test využívá jednoduchou změnu barvy identity viru. Pozitivní vzorek se změní z růžové na žlutou. Každý test používá tři lahvičky, každá je s různými primery. Pozitivním testem se dvě lahvičky zbarví žlutě a jedna zůstane růžová. To slouží jako negativní kontrola k potvrzení, že test funguje.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky