Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 03. červenec 2020 | Svátek má Radomír
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

COVID-19 způsobí zářez do zdravotního pojištění v desítkách miliard

Foto: Shutterstock

COVID-19 způsobí zářez do zdravotního pojištění v desítkách miliard

Medical Tribune 06/2020
25.03.2020 19:27
Zdroj: MT
Autor: red
Příští rok budou vyčerpány rezervy zdravotních pojišťoven a úhrady poskytovatelům se budou škrtat o miliardy korun, odhaduje vláda v odůvodnění novely na podporu živnostníků.

Veřejné zdravotní pojištění přijde úlevami pro živnostníky o osm miliard korun. Uvádí se to v důvodové zprávě k novele, kterou na pomoc živnostníkům předložila vláda a schválil parlament. Autoři novely spočítali, že letošní bilance veřejného zdravotního pojištění může skončit v deficitu 40 miliard korun. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k tomu uvedl, že zdravotní pojišťovny měly v únoru na účtech 62 miliard korun.

Vláda v důvodové zprávě uvádí, že se některé zdravotní pojišťovny mohou ještě letos dostat do problému s hrazením zdravotních služeb.

OSVČ budou moci odložit úhradu záloh na zdravotní pojištění. Během půl roku jim budou zálohy odpuštěny do výše minimální zálohy. Zdravotní pojišťovny očekávají kromě toho také propad příjmů od zaměstnanců a zaměstnavatelů.

V důvodové zprávě k návrhu osvobození OSVČ od části záloh na zdravotní pojištění se mimo jiné píše: „Propad příjmů systému veřejného zdravotního pojištění a předpokládané navýšení nákladů na zdravotní služby související s probíhající pandemií může na konci roku 2020 způsobit deficit systému veřejného zdravotního pojištění ve výši cca 40 miliard korun. V takovém scénáři klesne schopnost některých zdravotních pojišťoven řádně plnit své závazky vůči poskytovatelům zdravotních služeb ještě do konce letošního roku. Lze očekávat, že v důsledku nedostatečných finančních prostředků bude v příštím roce nezbytné snižovat úhrady poskytovatelům zdravotních služeb v řádu miliard Kč.“

„Je třeba upozornit na velmi nepříznivou prognózu vývoje financování zdravotnictví v letošním roce a v roce příštím. Sekundárně pak může dojít k problémům na straně poskytovatelů zdravotních služeb a tím snížení dostupnosti zdravotních služeb. Přestože v letošním roce lze patrně díky rezervám zdravotních pojišťoven takovému vývoji ještě předejít, již v roce příštím vážně hrozí, že zmíněné rezervy budou zcela vyčerpány a bez potřebných opatření bude ohrožena dostupnost zdravotních služeb ve svém celku.“Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky