Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 28. říjen 2020 | Dnes je Státní svátek
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Příznaky Covid-19 může vyhodnotit chatbot

ilustrační foto: shutterstock.com

Příznaky Covid-19 může vyhodnotit chatbot

09.10.2020 09:46
Zdroj: MT
Autor: red
Některým zbytečným telefonickým konzultacím by mohl předejít chatbot, který radí pacientům, co mají dělat v případě podezření na Covid-19.

Pacienti mohou svůj zdravotní stav v případě podezření na onemocnění Covid-19 konzultovat v českém jazyce s internetovým automatickým chatem, chatbotem. Česky mluvícím pacientům jej zpřístupnila technologická společnost Cogvio přes svou telemedicínskou platformu Medevio. Chatbot je postavený na open source řešení, které zveřejnila Evropská komise. Vyvinut byl Pasteurovým institutem ve spolupráci s univerzitními nemocnicemi v Paříži za podpory start-upu Clevy.

Například rizikové obézní pacientce (48 let) s vysokým tlakem a s několika typickými příznaky Covid-19 chatbot rovnou doporučí volat linku zdravotnické záchranné služby. Mladé pacientce bez závažných komorbidit při bolesti hlavy, únavě a zvýšené teplotě (37,5 °C) bez kašle a bez ztráty čichu a chuti doporučí kvůli podezření na Covid-19 dobrovolnou karanténu a kontaktovat praktického lékaře.

Podle zástupců firmy Medevio by chatbot mohl odlehčit ambulantním lékařům. „Praktičtí lékaři, stejně jako ambulantní specialisté, každodenně spolu s rostoucími počty pozitivních případů infikovaných virem SARS-Cov-2, musí vyřídit desítky telefonních hovorů Pacienti s nimi konzultují příznaky virového onemocnění nebo jen své obavy, zda nemoc Covid-19 nemají,“ uvádí Medevio.

Chatbot používá 23 otázek na příznaky onemocnění COVID-19, anamnézu a rizikové faktory a pomáhá uživatelům v dalším rozhodování. Výsledkem je doporučení dalšího postupu - kontaktování praktického lékaře nebo při akutním stavu volání záchranné služby. Kromě toho stránka uvádí přehled příznaků onemocnění Covid-19 podle nejnovějších klinických studií a užitečné odkazy.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky