Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 20. leden 2021 | Svátek má Ilona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Česká protinádorová látka DRP‑104 v první fázi klinického hodnocení

Česká protinádorová látka DRP‑104 v první fázi klinického hodnocení

Medical Tribune 19/2020
12.10.2020 11:27
Zdroj: MT
Autor: red
Společnost Dracen Pharmaceuticals, Inc., oznámila, že zahájila klinické testování látky DRP‑104, kterou pro léčbu nádorových onemocnění vyvinul tým RNDr. Pavla Majera, CSc., vedoucího skupiny Drug Discovery při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR ve spolupráci s vědci z Johns Hopkins University v Baltimoru, USA.

Proléčivo DRP‑104 uvolňuje v nádorech antimetabolit 6‑diazo‑5‑oxo‑L‑norleucin (DON), jenž zastavuje buněčný metabolismus glutaminu, tedy klíčového zdroje dusíku, který nádorové buňky potřebují ke svému růstu. Tím dochází k potlačení proliferace tumoru. Velké naděje výzkumníci vkládají zejména do kombinace DRP‑104 s imunoterapií protilátkami anti‑PD‑1. První preklinické testy na zvířatech totiž prokázaly, že při použití DRP‑104 jsou metabolicky strádající buňky citlivější vůči protilátkám anti‑PD‑1, takže je imunoterapeutická léčba výrazně účinnější.

Cílem klinické studie (více informací na www.clinicaltrials.gov, identifikátor NCT04471415), do které by mělo být zařazeno 160 pacientů s pokročilými solidními tumory, je v první fázi, která potrvá zhruba tři roky, charakterizovat bezpečnost, snášenlivost, farmakokinetiku, farmakodynamiku a předběžnou protinádorovou aktivitu intravenózně podávané látky DRP‑104 v monoterapii a v kombinaci s atezolizumabem.

„Zahájení testů naší látky na pacientech je skvělá zpráva. Na oslavy je však ještě příliš brzo. Před DRP‑104 je dlouhá cesta a řada překážek. To, že se dostane úspěšně až do cíle, není zdaleka jisté,“ říká RNDr. Majer a dodává: „Na druhé straně je ale nyní ten pravý čas ocenit ty, kteří za daným úspěchem stojí, Lukáše Tenoru a další kolegy z mé skupiny, stejně jako spolupracovníky z USA z týmů Jonathana Powella a Barbary Slusherové. Nejdůležitější je pro nás naděje, kterou léčba přináší těžce nemocným.“

Klinické testy provádí firma Dracen Pharmaceuticals, která od Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a Johns Hopkins University zakoupila licenci na vývoj daných látek, na který získala investici 40 milionů USD.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky