Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 25. únor 2021 | Svátek má Liliana
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Chystají se odměny za podzimní COVID-19

foto: JupiterImages

Chystají se odměny za podzimní COVID-19

11.01.2021 10:18
Zdroj: MT
Autor: ač
V letošním prvním čtvrtletí mají být zdravotníkům vyplaceny odměny za práci při podzimní vlně epidemie COVID-19. Dostat se má nejen na zaměstnance nemocnic, ale i na pracovníky jiných poskytovatelů zdravotních služeb. Rostou také tarify.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný připravuje návrh, jak odměnit zdravotníky za mimořádné nasazení během podzimní vlny epidemie COVID-19. Premiér Andrej Babiš přitom požaduje, aby se ke zdravotníkům dostaly odměny rychleji než ty za jarní vlnu.

Tyto odměny šly formou dotací ze státního rozpočtu, nemocnice podávaly žádosti a zaměstnanci je měli až v listopadu k výplatám za říjen. Ministerstvo proto zvažuje, že by tentokrát šly odměny rovnou z veřejného zdravotního pojištění.

„V současné době probíhají jednání se zdravotními pojišťovnami, jak bonifikovat všechna zdravotnická zařízení a zajistit jim tak finance na odměny,“ uvedl 8. ledna ministr Blatný s tím, že záměrem je, aby se odměny ke zdravotníkům dostaly v prvním kvartálu tohoto roku.

Za jarní vlnu vydal stát na odměny 11,5 miliardy korun. Nyní uvažuje o tom, že by odměnu dostali i zdravotníci pracující mimo nemocnice. To požaduje mimo jiné i Česká lékařská komora.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzval v prosinci ministerstvo zdravotnictví, aby odměny pro zaměstnance ve svém resortu prosazovalo stejně intenzivně jako MPSV, které už má připravený dotační titul na odměny pro sociální služby.

Podle dřívějšího vyjádření premiéra Babiše by měla být výše odměn podobná jako za první vlnu. Zdravotníci v nemocnicích za březen, duben a květen dostali až 75 tisíc korun hrubého.

Zároveň porostou v letošním roce tabulkové platy ve zdravotnictví. Vláda schválila v posledním možném termínu na svém zasedání 21. 12. růst tabulkových platů ve zdravotnictví na rok 2021. Tarifní plat poroste všem zaměstnancům ve zdravotnictví v příspěvkových organizacích o deset procent. S navýšením platů a mezd o deset procent počítá úhradová vyhláška.

Také mnozí zdravotníci z nemocnic, které odměňují mzdou, si polepší. Kolektivní vyjednávání odborů s vedením zvýší mzdy Nemocnice České Budějovice o deset procent, Nemocnice Písek o 10,5 procenta. Také mzdy zdravotníků v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně vzrostou od ledna o deset procent. „Musím poděkovat zástupcům odborových organizací za to, že letos ke kolektivnímu vyjednávání přistoupili opravdu věcně,“ komentoval vyjednávání Radomír Maráček, ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Na čistých platech a mzdách se také projeví snížení daní z příjmu. Lékař s hrubou měsíční odměnou 80 tisíc korun by si měl jen na daních v čistém polepšit o 4300 korun, sestra se 40 tisíci hrubého o 2300 korun.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky