Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 20. říjen 2021 | Svátek má Vendelín

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Rizika při odběru vakcín proti COVID-19 od neoficiálních distributorů

Foto: shutterstock.com

Rizika při odběru vakcín proti COVID-19 od neoficiálních distributorů

25.03.2021 15:05
Zdroj: NOOL
Autor: miš
V Praze 25. 3. 2021. Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (NOOL) důrazně varuje před nákupy a odběry vakcín od neoficiálních distributorů, z neschválených řetězců a z neověřených zdrojů. NOOL upozorňuje na nebezpečí vstupu padělků, zcizených nebo nekvalitních vakcín na český trh.

Několika subjektům byly nabídnuty vakcíny proti COVID-19 „nezávislými distributory“, obvykle za vyšší cenu, než za kterou je nakupují jednotlivé státy prostřednictvím dohod s Evropskou komisí. Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (NOOL) důrazně varuje před nákupy vakcín z neověřených a neověřitelných zdrojů.

Distribuce a výdej vakcín, jako většina léků na předpis, podléhá legislativě v rámci nařízení EU (Falsified Medication Directive, FMD). Vakcíny se staly lukrativním zbožím, a tak mohou být předmětem nelegálního obchodu a vstupu zcizených, padělaných vakcín nebo vakcín od neschválených výrobců bez záruky kontroly kvality správné výrobní praxe na evropský a český trh.

Společnost Pfizer dodává vakcíny do očkovacích center za vlastní přísné bezpečnostní kontroly. V současnosti je třeba věnovat pozornost vakcínám společnosti Moderna, kterou oficiálně za dodržení všech zákonných opatření distribuuje Avenier, a AstraZeneca, kterou distribuuje do očkovacích center a praktickým lékařům Alliance HealthCare. V blízké budoucnosti se budou distribuovat také vakcíny společnosti Janssen (Johnson & Johnson) prostřednictvím distributora Avenier. V současnosti je nutné ověřovat pravost vakcín společnosti AstraZeneca, v dubnu budou k ověřování připraveny vakcíny Moderna, od počátku distribuce bude nutné ověřovat vakcíny Johnson & Johnson. Pravost vakcín je ověřována nemocničními lékárnami, distributorem nebo jiným oficiálně pověřeným subjektem v očkovacím centru.

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, LL.M., předseda představenstva NOOL k tématu dodává:

„Je důležité, aby vakcíny byly dodávány pověřeným distributorem, který zajistí dodržení správné distribuční praxe. Problém vidíme v dodávkách, které jsou nabízeny mimo oficiální řetězec. Tady hrozí riziko dodání vakcín z neschválených zdrojů bez certifikace správné výrobní praxe, neověřitelnosti podmínek skladování a distribuce, například nedodržení teplotního řetězce a porušení dalších podmínek, které jsou nutné pro zajištění bezpečnosti přípravků pro pacienty. V této chvíli není možné nakupovat vakcíny přes prostředníky, všichni výrobci dodávají vakcíny pouze na základě dohod s Evropskou komisí a vládou ČR.“

MUDr. Marta Šimůnková

Konzultantka NOOL

marta.simunkova@czmvo.cz

+420 602 226 726Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky