Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 14. květen 2021 | Svátek má Bonifác
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Přes 500 akutních pacientů našlo péči v jiném kraji

Foto: shutterstock.com

Přes 500 akutních pacientů našlo péči v jiném kraji

Medical Tribune 06/2021
12.04.2021 09:23
Zdroj: MT
Autor: ač
Data o výměně pacientů mezi kraji ukazují, jak se v různých regionech vyvíjelo zatížení nemocnic. Karlovarský kraj v lednu a únoru využíval kapacity jiných nemocnic, v druhé půlce března naopak několik pacientů odjinud přijal.

Od začátku listopadu do konce března bylo s podporou Národního dispečinku lůžkové péče domluveno celkem 513 převozů akutních pacientů z přetížených nemocnic do jiných krajů. Ukazují to data z Národního dispečinku lůžkové péče ministerstva zdravotnictví, která redakci Medical Tribune poskytlo ministerstvo zdravotnictví.

V lednu bylo těchto mezikrajových překladů z nemocnice do nemocnice celkem 78, v prosinci 27, v listopadu 70. Největší mezikrajový provoz byl národním dispečinkem zaznamenán za měsíc únor. To bylo s koordinací dispečinku převezeno do nemocnic akutní péče v jiných krajích 224 pacientů. Nejvíce pacientů v únoru odjíždělo z Karlovarského kraje.

Během února proběhlo nejvíce mezikrajových transportů akutních pacientů ve druhém týdnu, 81 za jediný týden. Pak provoz mezi kraji trochu polevil. Přitom celková zátěž českých nemocnic podle dat o kapacitách lůžkové péče nadále rostla. Nemocnice ji už ale zřejmě řešily jinak než transportem pacientů mimo kraj.

V březnu se uskutečnilo 114 převozů mezi nemocnicemi z různých krajů a pacienti přejížděli nejčastěji z Ústeckého a Libereckého kraje. Karlovarský kraj naopak začal ostatním vypomáhat. Přijal ve druhé polovině března pět pacientů z Ústeckého kraje, jednoho z Královéhradeckého, jednoho z Libereckého kraje a jednoho z Jihočeského.

Také situace v nemocnicích Královéhradeckého kraje se otočila po půlce března. Naposledy 17. března poslal Hradec Králové svého pacienta na umělé plicní ventilaci na ARO v Sokolově, od 19. března začal kraj pomáhat ostatním, zejména Ústeckému.

V první půlce února přijímaly pacienty mimo jiné nemocnice v Českých Budějovicích, která si převzala třináct pacientů z Chebu a Sokolova, Ústřední vojenská nemocnice v Praze, dále nemocnice v Chomutově, Mostě, Kutné Hoře, Berouně či Fakultní nemocnice Bulovka. Devět pacientů převzali v Kyjově 9. února v rámci hromadného převozu patnácti pacientů z Náchoda na jižní Moravu.

Od druhé půlky února převzaly 26 pacientů nemocnice v Kraji Vysočina, včetně hromadného překladu deseti pacientů z Karlovarského kraje do Humpolce. Podobný počet pacientů jel v období od půlky února do konce března do Jihomoravského kraje. Celkově směřovalo zhruba 140 pacientů do Prahy. Od 12. února do 18. února ale celý týden Praha nepřijala žádného pacienta z jiného kraje.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky