Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 23. duben 2019 | Svátek má Vojtěch
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

O rektora UK se ucházejí lékařské fakulty

O rektora UK se ucházejí lékařské fakulty

Medical Tribune 15/2005
19.09.2005 00:00
Autor: Lucie Ondřichová
Univerzitu Karlovu čeká velká událost – volba rektora. Všichni tři současní kandidáti pocházejí zlékařských fakult. Položili jsme jim několik otázek otom, kam by vpřípadě zvolení chtěli univerzitu vést. 1. Jak chcete zvýšit dostupnost vysokoškolského studia? 2. Jak přispějete ktomu, aby univerzita nebyla jen množinou jinak nesouvisejících fakult, ale propojený organismus? 3. Máte konkrétní představu, jak udržet uvýuky kvalitní učitele, případně jak špičkové odborníky pro univerzitu získat? Jaký je podle vás reálný hrubý plat vysokoškolského docenta a profesora, který si tato společnost může dovolit? 4. Jste pro zavedení školného a za jakých podmínek?

Prof. MUDr. Michal Anděl, CSc. 3. lékařská fakulta UK
1. Zvýšení dostupnosti vysokoškolského studia je zásadní úkol pro všechny, kteří zodpovídají za českou vzdělanostní politiku. Je to úkol především politický, který přesahuje možnosti jednoho rektora. Především se musí zvýšit ekonomická podpora vysokoškolského vzdělání vČeské republice, která je poloviční ve srovnání sdalšími zeměmi EU či OECD (měřeno procentem HDP). Za nutné však považuji rozšiřovat nejen kapacity pro výuku, ale zejména pro ubytování studentů. Musím ale zdůraznit, že je potřebné zvyšovat nejen dostupnost studia, ale i kvalitu univerzit.
2. Univerzita Karlova rozhodně není ani teď jen množinou jinak nesouvisejících fakult. Mnohé ji spojuje – a to nejen tradice či víra vdobrou budoucnost. Univerzita má společný akademický senát, vědeckou radu, různé komise, podporu univerzitního výzkumu či elektronický časopis iForum. Na kolejích často spolu bydlí studenti zrůzných fakult, stejně tak se občas vídají vmenzách či při společných kulturních akcích. Důležité je umožnit studentům zapsat si předmět na jiné fakultě. Tato možnost existuje již nyní, je však velmi žádoucí ji nadále rozšiřovat. Určitě se však málo známe – to je také spojeno snaší velikostí: 17 fakult a více než 40 000 studentů. Myslím, že iForum představuje vekou naději pro to, aby naše univerzita byla sevřenějším společenstvím.
...
Prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc. 2. lékařská fakulta UK
...
Prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc. 1. lékařská fakulta UK
...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 15/2005, strana 32Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky