Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 16. leden 2021 | Svátek má Ctirad

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Fotogalerie

následující obrázek >>  
Dana Jurásková v nové kuchyni VFN
   #1/4
Dana Jurásková v nové kuchyni VFN, autor: Tomáš Novotný
 
#1 - Dana Jurásková v nové kuchyni VFN#2 - Zaměstnanci VFN v nové kuchyni#3 - Nová kuchyň VFN - pohled do provozovny#4 - Nová kuchyň VFN

VFN - kuchyně v "novém"

26.07.2012 23:39
Zdroj: www.tribune.cz, ČTK
Autor: Tomáš Novotný

Pacienti Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) budou od 1. srpna dostávat jídlo podle své diety naporcované v uzavřeném a tepelně izolovaném balení už v kuchyni.

Novinkou ve stravovacím provozu bude využívání tabletového systému. Tento systém přinese zvýšení komfortu a bezpečnosti podávání pacientské stravy. Díky němu odpadá dosavadní manipulace s jídlem na klinikách, přesné porce jsou připravovány přímo z kuchyně (dohled na výdejní lince) bez možnosti zásahu nepovolených osob. Další výhodou tabletového systému je zajištění odpovídající teploty podávaného jídla díky nahřívacím vložkám a termoizolačním schopnostem tabletů.

"Starý provoz jsme měli na hranici životnosti, takže právě včas jsme otevřeli provoz nový," uvedla ředitelka VFN Dana Jurásková.. Rekonstrukce trvala 14 měsíců. Stavební práce vyšly na 46 milionů korun, přípravná a varná technologie na 14,4 milionu a mycí a tabletový systém na 24,4 milionu. Celkem investice činila 84,8 milionu, z toho 30 miliony korun přispělo ministerstvo zdravotnictví.

Investice je podle ředitelky výhodná pro pacienty i nemocnici. A nemocnice dostojí všem normám, které se přípravy stravy týkají. "Samozřejmě jsme tím pádem schopni také rozšířit počet diet, které našim pacientům poskytujeme," uvedla ředitelka.

Rekonstrukci kuchyně zároveň označila za první krok nulté fáze modernizace VFN. V areálu u Apolináře bude stržena jedna vyprázdněná budova a na jejím místě má být časem vystavěna nová budova, kde budou laboratoře, transfúzní oddělení a lékárna.

Rekonstruovaná kuchyně je v areálu gynekologicko-porodnické kliniky, vařit ale bude pro pacienty celé nemocnice. Ve dvouměsíčním zkušebním provozu bude vařit také pro zaměstnance této kliniky, poté i pro zaměstnance celé nemocnice. Plánovaná kapacita kuchyně je celkem 3500 porcí pro každý výdejní cyklus (snídaně, oběd, večeře). Nyní se vaří 1100 až 1200 porcí pro pacienty a 900 porcí pro zaměstnance.

Na změnách a rozšíření diet bude kuchyně spolupracovat s nutričními terapeutkami a dietology. Přednosta 3. interní kliniky VFN a přední český dietolog profesor Štěpán Svačina potvrdil, že nemocniční strava je důležitá, na její kvalitě závisí i to, jak úspěšná bude léčba. Moderní dietologie v nemocnici podle něj počítá s výběrem jídel pro pacienty, což modernizovaná kuchyně také umožní. Přínos vidí i v tom, že studující v oboru nutriční terapeut uvidí v této kuchyni příklad "správné praxe".

Projekt stavební části vypracovala ak. arch. V. Axmanová, projekt technologické části připravila firma 2v projekt s.r.o. Generálním dodavatelem stavby byla společnost UNISTAVa.s. Brno. Přípravné a varné technologie dodala firma P.V. Service spol. sr.o a dodávka mycího a tabletovacího systému zajistila ARTRANS s.r.o.

ČTK

Naďa Myslivcová kt

Kontakt

Dotazy, připomínky, návrhy na zlepšení rubriky Fotogalerie pište na adresu:

online@tribune.czCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky