Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 20. říjen 2021 | Svátek má Vendelín

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nové knihy

VIVISECTIO MUNDI aneb Povídání o věcech obyčejných i nevšedních
vydavatel: Galén

Laskavé pitvání světa

Je tomu sotva rok, co vyšly vzpomínky prof. MUDr. Ctirada Johna, DrSc., které spolu s ním sepsal František Houdek a nazval je Zrcadlo mých lásek. Přibližně před rokem jsme dostali do rukou monografii Kolébka medicíny, v níž fotografie budov 1. lékařské fakulty UK, pořízené Mgr. Karlem Meisterem, provázely vzpomínky prof. MUDr. Štěpána Svačiny, DrSc., a opět i prof. Johna. A do třetice byla právě v těchto dnech uvedena na knižní trh publikace, na níž se prof. John podílel.

Jmenuje se VIVISECTIO MUNDI aneb Povídání o věcech obyčejných i nevšedních a jde vlastně o dialog dvou vzdělanců, z nichž mladší (František Houdek) se stylizuje do role nerudného pesimisty, zatímco starší (prof. John) je laskavým optimistou. Proto i navzdory názvu „Pitvání světa“ jde vlastně o jakési vyprávění u ohně, k němuž může přisednout kdokoli, kdo chce naslouchat či vyprávět příběh vlastní; jak na táčkách během dlouhých zimních večerů besedovali za pecí naši předkové. Vzniká tak uvažování a povídání o jiných věcech, než jsou obživa, kariéra, nákupy, půjčky…

Diskutuje se zde o tom, zda medicína je či není profese jako každá jiná, a pokud ne, v čem se liší a co z toho plyne. Hovoří se o učení se a o vyučování. O vědě jako servisu k životu. O tom, jak se postavit k naší minulosti a jejím významným osobnostem. O životě od kolébky po hrob. A hlavně o tom, že tímhle životem neputujeme sami, že spoluvytváříme živoucí, komplexní, dynamickou ekumenu, k jejímuž obrazu může alespoň troškou přispět každý z nás. V jakékoli době, bez ohledu na politické ‑ismy, i když – což naznačuje sám název – život i poznání občas říznou do živého.

Ctirad John, František Houdek: VIVISECTIO MUNDI aneb Povídání o věcech obyčejných i nevšedních.

Galén 2011, edice Almanach medicíny, 230 stran.

RejstříkCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky