Těžko bychom hledali vhodnější místo pro představení nové knihy s tématem prevence kardiovaskulárních onemocnění, než je výroční sjezd České kardiologické společnosti tradičně konaný v Brně. Význam, který se připisuje v kardiologii prevenci, je jasně patrný i při letmém pohledu do programu připravovaného XVII. ročníku výročního sjezdu České kardiologické společnosti. Příkladem hovořícím za všechny bude oznámená slavnostní zahajovací přednáška významné osobnosti české i světové kardiologie profesora Michaela Aschermanna Od intervencí k prevenci, v níž, jak je
zřejmé znázvu, prof. Aschermann naznačuje směr, kterým se musí ubírat kardiologie v nadcházejících letech. Zaměření na prevenci není nic nového ani nepochopitelného. Platí obecně, že je lépe problémům předcházet nežli řešit už vzniklé, a v případě zdraví a života to platí nejméně dvojnásob. Preventivní kardiologie zaznamenala v posledních letech významné úspěchy: stačí se podívat na poslední mortalitní statistiky, ze kterých vyplývá, že prodloužení střední délky života v naší zemi je dáno poklesem případů onemocnění oběhového systému.
Není divu, že tak důležité a zajímavé téma přitahuje pozornost vědců, lékařů i laiků a nové informace přibývají často nesledovatelnou rychlostí. Čím více se dozvídáme, tím více otázek zbývá nezodpovězených. V posledních dvou letech byla publikována u nás i v zahraničí nová doporučení zaměřená na prevenci kardiovaskulárních chorob v různých populačních skupinách. Byly zveřejněny (často také nebyly) výsledky řady klinických studií, které odpověděly na některé z mnoha otázek, jež mezitím vyvstaly.
V knize Otazníky kardiovaskulární prevence 2009 se autoři M. Vrablík, V. Adámková, M. Szabó a T. Fait zamýšlejí nad možnostmi snížení kardiovaskulárního rizika z různých úhlů pohledu. Komentáři k posledním doporučeným postupům, přehledy výsledků nových klinických studií s interpretací jejich významu pro každodenní praxi se autoři snaží nalézt odpovědi na některé z aktuálních otázek/Otazníků prevence oběhových onemocnění. Na některé otázky autoři odpovědi nabízejí, a byť v řadě případů odpověď zatím neznáme, jsou diskuse a poznání "bílých míst na mapě prevence" jistě užitečné.
Ve čtyřech kapitolách knihy se dočteme o aktuálních tématech prevence onemocnění srdce a cév z pohledu léčby dyslipidémií, arteriální hypertenze, diabetu mellitu 2. typu a i diskutovaného současného postavení hormonální substituční léčby v menopauze z hlediska rizika aterotrombotických cévních komplikací. Letopočet v názvu knihy není
náhodou. Nebylo cílem autorů vytvořit kompletní přehled problematiky ani "opisovat" doporučení. Kniha vznikala jako reakce na nové poznatky a často rozporuplné výsledky klinických sledování z poslední doby. Kromě základních informací bylo úkolem autorů textů vyjádřit své osobní názory na jednotlivé oblasti a zkušenosti s nimi tak, aby čtenář získal kromě teoretického základu i jasné praktické informace. Tomu odpovídá i doplnění textů grafy, tabulkami a schématy shrnujícími přehledně a názorně nejdůležitější údaje.
Kniha je svým zaměřením určena nejširší odborné veřejnosti. Stručnou a přehlednou formu využije specialista (kardiolog, internista, diabetolog) i praktický lékař -kardiovaskulární prevence a hledání odpovědí na otázky, které v této oblasti zůstávají, jsou jejich společným úkolem. Lze si jen přát, aby Otazníky kardiovaskulární prevence 2009 byly dobrým průvodcem na náročné cestě péče o rizikové nemocné. Zárukou kvality knihy je jistě v neposlední řadě skutečnost, že se jejího lektorování ujali přední odborníci doc. MUDr. Jana Málková, CSc., prof. MUDr. Hana Rosolová, CSc., prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D., prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc., a že předmluvu k ní, tradičně v inspirativním duchu, napsal profesor Richard Češka.
Kniha bude uvítána do knižního světa osobnostmi nejpovolanějšími, profesorkou Jindrou Perušičovou ruku v ruce s profesorem Jindrou Špinarem za přítomnosti autorů, a to během letošního sjezdu ČKS v Brně vpondělí 11. května 2009 v 15.50 hod. v expozici vydavatelství Facta Medica. Na vítání jste všichni co nejsrdečněji zváni.
Od doporučení přes novinky z klinického výzkumu po každodenní praxi.
První vydání, Brno: Facta Medica, 184 stran. ISBN 978-80-904260-2-3.
Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.