Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 23. říjen 2021 | Svátek má Teodor

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nové knihy

Lékařský dekameron
vydavatel: Maxdorf

Významný český gynekolog a porodník, antropolog a darwinista prof. MUDr. Antonín Doležal, DrSc., oslavil právě letos již své osmdesáté narozeniny a teoreticky by tedy měl nárok spíše odpočívat než intenzivně pracovat - to by ovšem vůbec neodpovídalo jeho naturelu. A tak jsme se po nedávné publikaci Evropa - kolébka vědeckého porodnictví (spolu s V. Kuželou a J. Zvěřinou) dočkali dalšího díla z jeho pera. Tentokrát jde o dílo "lehčí" a zábavnější než výše jmenované - prof. Doležal totiž shrnul stovku příběhů o lékařích, sestrách i pacientech, v nichž dominují vztahy mezi muži a ženami, láska a sex, ale také psychologické pohledy do hlubin lidské sexuality i pohledy do duše lékaře. Knihu nazval Lékařský dekameron (Praha, Maxdorf 2009, 301 stran).

Zatímco však v Boccaciově Dekameronu jsou shrnuty příběhy fiktivní, prof. Doležal nám nabízí realitu, snad jen někdy s poněkud pozměněnými jmény. Jde o příběhy ze života, někdy zábavné a pikantní, jindy vážné až poněkud drsné, které jsou navíc nenásilně prokládány úvahami filosofickými, přírodovědeckými, psychologickými i sociologickými.

Autor předmluvy doc. MUDr. J. Zvěřina, CSc., mj. zdůrazňuje, že prof. Doležal je moudrým, znalým a tolerantním průvodcem pestrým a dynamickým života během kolem nás, který zdařile balancuje na hraně morality a legrace, či spíše srandy vtom původním "werichovském" pojetí. Není ostatně divu, že mottem knihy je biblický citát: "Kdo z vás je bez hříchu, první hoď kamenem" (Jan 8,7).

RejstříkCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky