Přeskočit na obsah

Medicína po promoci

Články vydané v titulu

Hemoptýza: diagnostika a léčba

30. 12. 2005

Hemoptýza je termín vyjadřující vykašlávání krve pocházející z plic nebo z průdušek. Na základě anamnézy lze odhadnout takto vzniklé krevní ztráty a…

Prevence pádů u starších nemocných

30. 12. 2005

Pády představují jeden z nejčastějších geriatrických syndromů, ohrožujících nezávislost starších osob. Každoročně upadne 30–40 % lidí ve věku nad 65…

Ambulantní péče o diabetiky

30. 11. 2005

Počty diabetiků na celém světě prudce rostou a stoupající výskyt diabetu a možnosti jeho terapeutického ovlivnění zůstávají hlavní klinickou výzvou…

Hypertyreóza: diagnostika a léčba

30. 11. 2005

Správná léčba hypertyreózy závisí na rozpoznání jejích subjektivních a objektivních příznaků a na určení její etiologie. Nejčastější příčinou…

Léčba cholelitiázy

30. 11. 2005

Mnozí nemocní s cholelitiázou mohou být léčeni konzervativně. Obecně platí, že operační řešení je nezbytné pouze u symptomatických osob, jimž…

Diagnostika lymeské borreliózy

7. 11. 2005

Užívání sérologických testů a jejich význam pro diagnostiku lymeské borreliózy lékaři dosud považují za matoucí a rozporuplné, zejména u osob s…

Záněty paranasálních dutin

7. 11. 2005

V práci je podán přehled problematiky zánětů paranasálních dutin. Autor popisuje definici, rozdělení, zmiňuje se o anatomii vedlejších dutin nosních,…

SYMPOSIUM: DERMATOLOGIE: Melanom kůže

7. 11. 2005

Melanom je zhoubný nádor, jehož výskyt neustále vzrůstá a který víc než většina ostatních malignit postihuje mladší populaci. K rizikovým faktorům…

Komplikace diabetes mellitus

30. 9. 2005

Komplikace diabetu dělíme na akutní a chronické. První skupina zahrnuje hypoglykemické stavy a hyperglykemické kóma, do druhé pak řadíme postižení…

Léčba otoků

30. 9. 2005

Otok je důsledkem nerovnováhy v systému zajišťujícím filtraci mezi kapilárním a intersticiálním prostorem. Ledviny hrají klíčovou roli v udržování…

Perspektivy léčby CHOPN tiotropiem

30. 9. 2005

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je choroba s obrovským socioekonomickým dopadem. Její význam z celosvětového hlediska neustále narůstá.…

Budoucnost léčby dyslipidémií

30. 9. 2005

Statiny v současnosti představují hlavní lékovou skupinu v léčbě dyslipidémií. Významně snižují koncentraci cholesterolu v lipoproteinech o nízké…

Jak přibrzdit chorobný vývoj u lupénky

30. 9. 2005

Lupénka, onemocnění zprostředkované lymfocyty T, postihuje 1 až 3 % světové populace. Charakteristická ložiska se objevují v mnoha různých formách,…

Pacient s každodenními bolestmi hlavy

1. 7. 2005

Termín „chronická každodenní bolest hlavy“ zahrnuje různé typy bolestí hlavy, z nichž nejčastější je chronická migréna. Každodenní cefalgie často…

Soumrak nitrátů?

1. 7. 2005

Bezprostředním podnětem k napsání tohoto stručného přehledu a zamyšlení nad postavením organických nitrátů byla skutečnost, že v ČR byla ukončena…

Odloučení zadní plochy sklivce

1. 7. 2005

Akutní odloučení (ablace) zadní plochy sklivce (posterior vitreous detachment, u nás běžně nazývané PVD) je nejběžnější příčinou unilaterálních…

Ambulantní léčba bolesti

1. 7. 2005

I když byla bolest považována donedávna za symptom, v současnosti tvoří chronická bolest samostatnou nosologickou jednotku. Léčba bolesti je…

Léčba hypertenze u seniorů

1. 7. 2005

Vysoký krevní tlak je jedním z nejčastějších zdravotních problémů vyššího věku. Zvyšování krevního tlaku s věkem nelze považovat za normální a…

Orgánové komplikace hypertenze

31. 5. 2005

Orgánové změny bez výraznější poruchy funkce charakterizují hypertenzi II. stadia. Podle nových evropských i českých doporučení diagnostiky a léčby…

Stabilní angina pectoris - II. část

25. 4. 2005

Stabilní angina pectoris je nejčastější chronickou klinickou formou ischemické choroby srdeční. Její diagnóza obvykle nečiní potíže a je založena na…

Mastné kyseliny řady ω−3

25. 4. 2005

Bylo prokázáno, že ω−3 mastné kyseliny signifikantně snižují riziko náhlé smrti v důsledku srdečních arytmií a celkovou mortalitu u pacientů s…

Poruchy chování v rámci demence

25. 4. 2005

Poruchy chování se běžně vyskytují ve všech fázích Alzheimerovy nemoci i dalších onemocnění způsobujících demenci. Pro osoby pečující o takto…

Kasuistika: Infekční endokarditida

25. 4. 2005

Kasuistika popisuje případ infekční endokarditidy u mladého muže, která ve svých počátcích budila falešný dojem infekční meningitidy. Ke stanovení…

Trendy hodnot krevního tlaku

25. 4. 2005

Cíl práce– Zhodnotit trendy hodnot krevního tlaku a prevalenci, diagnostiku, léčbu a kontrolu hypertenze v populaci České republiky v letech…

Pylová alergická rýma

25. 4. 2005

Sezónní alergická rýma vyvolaná přecitlivělostí na pyly patří k nejčastějším alergickým onemocněním a její prevalence stále stoupá. V České republice…

Plicní hypertenze

25. 4. 2005

Plicní hypertenze představuje heterogenní skupinu chorob charakterizovaných zvýšením středního tlaku v plicnici. V patofyziologii se prakticky vždy…

Kasuistika: Relaps Hodgkinovy choroby

21. 3. 2005

Hodgkinova choroba je relativně vzácné nádorové onemocnění lymfatické tkáně. Tvoří pouze 0,5 % všech malignit, incidence je 2,9 osob/100 000 obyvatel…

Akutní koronární syndromy

21. 3. 2005

Akutní koronární syndromy jsou nejčastější příčinou morbidity a mortality ve vyspělých zemích. Jejich podkladem je trombóza tepny navozená rupturou…

Nové trendy v léčbě osteoporózy

22. 2. 2005

Osteoporóza svou vysokou prevalencí v populaci (pravděpodobně 7–8 %) a závažností svých komplikací patří k nejzávažnějším populačním onemocněním, a…

Akutní perikarditida

22. 2. 2005

S onemocněními perikardu, zejména s jeho akutním zánětem, se lékaři první linie setkávají dosti často. Řada případů akutní perikarditidy provází…

Sartany v léčbě arteriální hypertenze

22. 2. 2005

Přes veškeré pokroky v léčbě arteriální hypertenze je stav kontroly krevního tlaku v populaci stále nedostačující. Naše spektrum léčivých přípravků…

Diabetická dyslipidémie

22. 2. 2005

Pacienty s diabetes mellitus 2. typu nebo s metabolickým syndromem lze považovat za jedince postižené poruchou, která má stejný metabolický základ, a…

Pacient po infarktu myokardu

22. 2. 2005

Nemocní po infarktu myokardu představují vysoce rizikovou skupinu, po propuštění z nemocnice ohroženou rizikem náhlé smrti a možností fatální či…