Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 02. červen 2020 | Svátek má Jarmil

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Medi-kvízy

Medicína po promoci - Kvíz

číslo 3/2008
vydáno: 26.06.2008

Kasuistika

Nemocný ve věku 62 let byl přijat na chirurgické oddělení pro známky masivního krvácení do gastrointestinálního traktu s melénou a hematemezí. Při gastroskopii byly zjištěny čtyři hluboké vředy v bulbu a další dva vředy v postbulbární části duodena, se známkami recentního krvácení. Po zavedení vysokých dávek omeprazolu 80 mg denně došlo ke zlepšení stavu, další krvácení již nepokračovalo. Nemocný byl propuštěn do domácího ošetřování. Následně po snížení dávky omeprazolu na 20 mg denně došlo opět k nové atace krvácení do gastrointestinálního traktu, příčinou byl tentokrát žaludeční vřed v oblasti antra. Stav si vyžádal urgentní chirurgickou intervenci. Byla provedena resekce žaludku typu B I (gastro-duodenoanastomóza). Za dva měsíce po operaci se objevily poruchy polykání (odynofagie) a časné postprandiální zvracení. Dalším gastroskopickým vyšetřením byly prokázány vředy v gastro- -enteroanastomóze a těžká refluxní ezofagitida v oblasti terminálního jícnu. Histologicky byl potvrzen benigní peptický vřed bez helikobakterové infekce. Plazmatická koncentrace gastrinu na lačno při terapii omeprazolem byla 3 950 mIU/l. Endosonografické vyšetření (EUS) zjistilo izo-echogenní ložisko 18 mm v průměru mezi duodenem a hlavou pankreatu. Speciální izotopové vyšetření (Octreoscan) potvrdilo přítomnost tohoto nálezu s pozitivitou somatostatinových receptorů. Jaká je vaše diagnóza?

Odpověď

ukázat odpověď >>Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky