Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 01. červen 2020 | Svátek má Laura

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Medi-kvízy

Medicína po promoci - Kvíz

číslo 5/2008
vydáno: 11.11.2008

Kasuistika

U 52letého (dosud zdravého) obézního (BMI 37,5) kuřáka došlo k tomuto kožního výsevu (obr. 1 a 2). Výskyt sledovaných onemocnění pacient negoval, včetně jejich rodinného výskytu, žádnou chronickou medikaci doposud neužíval. Výsev byl zejména na mechanicky exponovaných místech, nejprve na vnitřní straně stehen, poté se rozšířil na oba bérce, zevní stranu stehen, začaly se objevovat na obou pažích, poté se rozšířily po celém trupu. Dále se objevila panaricia na obou rukou. Navíc pacient uváděl polyurii a polydipsii. Laboratorně byly zjištěny následující parametry: koncentrace celkového cholesterolu 39,6 mmol/l, triglyceridémie 216,1 mmol/l a koncentrace HDL cholesterolu 2,75 mmo/l. Současně byl nově diagnostikován diabetes mellitus s glykémií 26,1 mmol/l. Sonograficky byla zjištěna hepatomegalie při difuzní steatóze jater a mnohočetná cholecystolitiáza. Duplexní ultrasonografické vyšetření karotid popisovalo pouze mírné ztluštění intimymedie.

Odpověď

ukázat odpověď >>Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky