Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 23. říjen 2021 | Svátek má Teodor

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Medi-kvízy

Medicína po promoci - Kvíz

číslo 3/2009
vydáno: 29.06.2009

Kasuistika

Pětatřicetiletý nemocný je od roku 2002 sledován a léčen pro ulcerózní kolitidu postihující celý tračník. V posledních dvou letech byl na trvalé dávce kortikoidů (Prednison tbl. 30 mg denně). Pro vleklé známky aktivity střevního zánětu byl v červenci 2008 nasazen azathioprin (Imuran tbl.) v dávce 2,0 mg/kg denně. Od listopadu 2008 byl nemocný bez větších obtíží a laboratorních známek aktivity nemoci. Dlouhodobá léčba zahrnovala Asacol cps. (2,4 g) denně, Prednison tbl. (20 mg) a Imuran tbl. (200 mg) denně. Od dubna 2009, po pěti měsících bezpříznakového průběhu, se opět objevily četné průjmovité stolice a tenesmy, navíc byly přítomny zvýšené teploty a jen menší příměsi krve ve stolici. V této době byla provedena kontrolní koloskopie (obr. 1) a odebrány biopsie z postižených úseků tlustého střeva (obr. 2). Jaká je Vaše předběžná diagnóza? Medi-kvíz připravil prof.MUDr.Milan Lukáš,CSc., z Klinického centra Iscare Lighthouse

Odpověď

ukázat odpověď >>Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky