Přeskočit na obsah

Engel: Spor o platnost memoranda na zvýšení platů lékařů trvá

Spor o platnost memoranda z roku 2011 na zvýšení platů lékařů v nemocnicích podle předsedy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů MUDr. Martina Engela ani po zamítnutí pražským Městským soudem nekončí. „My samozřejmě v tom budeme pokračovat, obrátíme se na Nejvyšší soud a jsme ochotni jít až na mezinárodni úroveň,“ řekl Engel MT.

Městský soud v Praze počátkem prosince potvrdil, že rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2 o zastavení soudního řízení v této kauze je pravomocné. Ztotožnil se tak s verdiktem, že otázka nespadá do pravomoci justice a měla by ji řešit vláda. S tím ale odboráři nesouhlasí. Podle memoranda, které v únoru 2011 podepsal s Engelem tehdejší ministr zdravotnictví doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., měly platy lékařů v nemocnicích nejpozději počátkem roku 2013 dosáhnout 1,5násobku až trojnásobku průměrné mzdy v zemi. Nynější vláda ale nepokládá dokument za právně závaznou smlouvu se sankcemi.

Engel se pozastavil zejména nad tím, že Městský soud v Praze nejprve kauzu Obvodnímu soudu pro Prahu 2 vrátil, že ji musí řešit znovu, a nyní se naopak ztotožnil s jeho tvrzením, že kauza nespadá do pravomoci soudů. „Proč se to řešilo znovu, když jednou už byl názor, že to řešit nechtějí? Rozumím jim, je problém s retroaktivitou, kdyby se uznalo, že máme pravdu. Na druhou stranu toto je zoufalé soudnictví a my v tom samozřejmě budeme pokračovat, jsme ochotni jít až na mezinárodní úroveň, kde je podmínka absolvování všech soudů v ČR,“ řekl.

LOK‑SČL se obrátí na Nejvyšší soud v nejbližších dnech, podání už právník placený odboráři zpracovává. „Rozhodně mi hry typu, že jednou jim to vrátí a podruhé akceptují, přijdou absurdní. Po roce jsme na začátku, na našem právním názoru trváme a ve sporu budeme pokračovat. Takto brutálně se odpálit nenecháme,“ shrnul Engel.

Žalobu odborářů na stát podle informací ČTK nejprve Obvodní soud pro Prahu 2 kvůli chybějícím náležitostem odmítl. Podle Engela šlo ze strany soudu jen o „úhybný manévr“, LOK‑SČL po výzvě soudce žalobu přesto doplnil. Nadřízený soud dal odborářům za pravdu. Obvodní soud se tedy požadavkem odborářů musel zabývat i po věcné stránce. V září zastavil řízení s tím, že kdyby změnil či nahradil nařízení vlády, nepřípustně by zasáhl do moci výkonné. Odbory se odvolaly s tím, že se nedomáhají změny nařízení vlády, ale plnění povinnosti dané dvoustrannou dohodou. Městský soud v Praze ale dospěl k závěru, že se odboráři fakticky domáhají změny vládního nařízení, a k tomu soud nemá pravomoc. Pokud by požadavek memoranda na 1,5násobek až trojnásobek průměrného platu v zemi byl aplikován na současnou platovou úroveň, musel by podle Engela začínající lékař mít za plný úvazek a bez přesčasů zhruba 35 000 korun a zkušený lékař 80 000 korun. Průměrný příjem lékařů ve státních nemocnicích byl loni 62 735 korun, základ činil 32 450 korun.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené