Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 22. září 2021 | Svátek má Darina
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

President Asociace ZZS: Posun k dvaceti minutám je návrat k realitě

President Asociace ZZS: Posun k dvaceti minutám je návrat k realitě

13.04.2011 07:46
Zdroj: Českobudějovický deník
Autor: Luboš Dvořák
Maximální dojezdový čas záchranky k pacientovi se mát prodloužit na dvacet minut místo současné čtvrthodiny. Navrhuje to ministerstvo zdravotnictví v novém zákoně o zdravotnické záchranné službě (ZZS). Rozhovor poskytl ředitel jihočeské ZZS Marek Slabý, který je současně prezidentem Asociace ZZS ČR.

Má 5 minut na dojezd, které sanitky možná dostanou, praktický význam?

Ministerstvo nenavrhuje dvacet minut dojezd vždy a za všech okolností, ale vytvoření sítě výjezdových míst záchranné služby tak, aby vždy byl z nejbližšího výjezdového místa do obce dojezd dvacet minut. Dostupnost zdravotnické záchranné služby tak není dána dobou dojezdu, ale sítí výjezdových míst. Navíc posun k dvaceti minutám je návrat k realitě, neboť původně stanovených patnáct minut bylo dlouhou dobu v časech, kdy byla jedna skupina záchranky na okres pouze vyhláškou definovaným ideálem. Je nutno si uvědomit, že za určitých podmínek prostě k pacientovi ve stanovené době nelze dojet ani doletět – horský terén , pobyt v lesích mimo civilizaci… Dalším takovým momentem je například situace, kdy na jednu posádku míří současně dva požadavky na výjezd a je nutno ji nahradit další ze vzdáleného výjezdového místa .Už vůbec není v tomto limitu zahrnuto řazení požadavku dle závažnosti stavu. Myslím si, že stanovování limitu dojezdu ani není potřeba, neboť je samozřejmostí – a vyplývá to z podstaty záchranné služby– že je naší snahou a prestiží být na místě co nejdříve.

Tvrdí se, že v řídce osídlených jižních Čechách má záchranka se splněním dojezdu do patnácti minut potíže. Kterých jihočeských oblastí kromě zimní Šumavy se to exaktně týká? Obrovskou rozlohu má například jihočeský okres Jindřichův Hradec…

Tvrdí se toho hodně, ale minimálně devadesát procent všech výjezdů proběhne v limitu do patnácti minut a další v limitu do dvaceti minut. Ty ostatní situace jsem popsal v předchozí odpovědi . Samozřejmě, že v tak rozsáhlém a řídce osídleném kraji, jaký je Jihočeský kraj, máme co dělat, ale stále otevíráme nová výjezdová místa a zvyšujeme počet posádek .

Rozšiřujete počet výjezdních míst. Prvního května se další takové otevře v Opařanech na Táborsku. Proč v poměrně malých Opařanech?


Opařany se nacházejí na pomezí dvou okresů Tábor a Písek a pokrývají už dokonale území mezi Milevskem, Jistebnicí, Bechyní a břehem Orlíku.

Z mnohého výjezdního místa za pacientem míří sanitka s řidičem a sestrou. Stačí to potřebám přednemocniční péče? Lékař v sanitce tedy není vždy nutný?

Není to tak vždy, někde jsou posádky s lékařem, někde nikoli. Snažíme se však , aby se vhodně doplňovaly. Navíc záchranáři v posádkách jsou skutečně výborně vycvičeni a vzděláni, takže skutečně není nutno, aby byl lékař v každé sanitě. Rozhodně i v této době je počet lékařů v posádkách násobně vyšší než v sousedních zemích, jako jsou Německo a Rakousko, a to nemluvím o zemích severských a anglicky mluvících, kde je lékař v posádce záchranné služby naprostou výjimkou.

LUBOŠ DVOŘÁK

Českobudějovický deník; Jindřichohradecký deník; Písecký deník; Českokrumlovský deník; Strakonický deník; Táborský deníkCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky