Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 22. září 2021 | Svátek má Darina
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Sestry, laboranti či záchranáři začali chystat komoru nelékařů

Sestry, laboranti či záchranáři začali chystat komoru nelékařů

20.01.2012 07:56
Zdroj: ČTK
Autor: ktk
Sdružení zdravotních sester, porodních asistentek, laborantů, terapeutů, optiků či záchranářů začala společně pracovat na založení vlastní komory. Česká komora nelékařů (ČKN) by podle Dany Juráskové mohla začít fungovat od příštího roku.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Chtějí mít podobnou stavovskou organizaci, jako mají lékaři, zubaři a lékárníci.

Česká komora nelékařů (ČKN) by mohla začít fungovat od příštího roku. Novinářům to řekla šéfka České asociace sester Dana Jurásková.

V Česku působí 155.000 pracovníků v nelékařských profesích. O vzniku jejich vlastní stavovské komory začali jednat představitelé 26 jejich profesních sdružení. Podmínky pro působení nelékářů upravuje od roku 2004 zákon. Nyní se připravuje jeho novela.

"Nelze komunikovat se 30 subjekty. Jsme připraveni spolupracovat a postupovat společně," uvedla Jurásková.

Na vzniku komory se podle ní loni v červnu shodly všechny organizace nelékařů kromě jediné, a to sdružení klinických psychologů.

Jurásková uvedla, že by komora mohla začít pracovat od ledna 2013. Novela o podmínkách výkonu nelékařských povolání by měla začít platit od dubna příštího roku. Právě o podobě zákona a o úpravě komory v něm chce přípravný výbor s ministerstvem zdravotnictví jednat.

Komora by podle Juráskové měla dohlížet na dodržování odborných i etických pravidel v jednotlivých profesích. O podmínkách a práci nelékařů by chtěla vyjednávat nejen s ministerstvem, ale i s kraji a zdravotními pojišťovnami.

Poskytovat by měla znalecké posudky a odborná stanoviska. Hájit by měla také zájmy svých členů, a to třeba ve sporech u soudů. Na starost by mohla mít i celoživotní vzdělávání.

Zatím není jasné, zda členství v chystané stavovské organizaci nelékařů bude povinné jako u lékařů, zubařů a lékárníků. Ti mohou s pacienty v Česku pracovat jen tehdy, pokud jsou členy svých komor. Podle Juráskové bude záležet na tom, jaké ČKN dostane pravomoci a kompetence.

Šéfka asociace sester dodala, že všechny organizace bez ohledu na velikost své členské základny budou mít v komoře stejně silný hlas.

Informace o postupu a přípravách chce výbor komory nelékařů zveřejňovat. Provozovat k tomu bude třeba portál www.nelekari.cz, který by měl začít fungovat v únoru.

------

autor: ktk
ČTKCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky