Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 18. květen 2021 | Svátek má Nataša
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Varské nemocnice zvažují snížit platy

Varské nemocnice zvažují snížit platy

19.03.2013 07:39
Zdroj: ČTK
Autor: Pavel Peňás
Nemocnicím v Karlovarském kraji kvůli nižším platbám od zdravotních pojišťoven hrozí, že budou muset snížit mzdy nebo propouštět personál. Chtějí proto požádat Karlovarský kraj o dotaci 80 milionů korun. Hejtman navrhuje zrušit pojišťovny a peníze dát krajům.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Po jednání se zástupci zdravotních pojišťoven to řekli ředitelé krajských nemocnic i nemocnice skupiny Nemos v Sokolově a Ostrově. Jednat mohou jen o navýšení individuálních plateb, které pojišťovny poskytují nad rámec paušálu. Ty ale propad ve financování nepokryjí.

Úhradová vyhláška letos stanovila paušální platby na úrovni 95 procent roku 2011. Například v Karlovarské krajské nemocnici a.s. (KKN), která zahrnuje nemocnice v Karlových Varech a Chebu, jde o pokles o několik milionů měsíčně.

"Zřejmě zítra oficiálně požádáme Karlovarský kraj o dotaci 80 milionů na letošní rok," řekl generální ředitel KKN Luděk Nečesaný.

Podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňka Kabátka bude pojišťovna individuálně jednat tam, kde jsou větší problémy, aby byly restriktivní dopady úhradové vyhlášky minimální.

"Zároveň jsme se dohodli s většinou poskytovatelů, že přistoupíme v polovině roku k revizi situace v nemocnicích a budeme se snažit na výsledek reagovat," řekl Kabátek.

Jenže nemocnice tvrdí, že vnitřní úspory už vyčerpala, a pokud se situace nezmění, hrozí omezení péče.

"Můžeme shánět příjmy z privátních zdrojů, ale je otázkou, jestli najdeme pro tyto služby klienty. Pokud bychom museli sáhnout ke globálnímu snižování mezd, znamenalo by to rozpady týmů a zhoršení péče," uvedl zdravotní ředitel nemocnic v Ostrově a Sokolově Jiří Štefan.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného (ČSSD) by byly zapotřebí systémové změny. "Není možné neustále přehazovat odpovědnosti státu na kraje. Tak zrušte pojišťovny a dejte prostředky pojištěnců krajům," poznamenal Novotný. Nechtěl ani spekulovat o tom, jestli kraj na požadavek KKN přistoupí a bude ji minimálně letos provozně dotovat.

Podle Nečesaného ale zřejmě jiná cesta nebude. "Z předpokládané ztráty okolo 100 milionů korun, která snížením plateb vznikne, jsou nemocnice schopny pokrýt asi 20 procent snížením odpisů," uvedl. Bez dotace by se podle něj nemocnice dostala velmi blízko předlužení.

Pavel Peňás

ČTKCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky