Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 19. červen 2021 | Svátek má Leoš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Výuka chirurgie budoucnosti – simulátor virtuální reality

Výuka chirurgie budoucnosti – simulátor virtuální reality

Medical Tribune 25/2013
03.12.2013 13:38
Zdroj: Medical Tribune
Autor: red

I. chirurgická klinika LF MU a FNUSA v Brně otevírají zcela unikátní první simulační centrum virtuální chirurgie v České republice. Praktické vzdělávání chirurgů se v poslední době zřetelně změnilo, své místo v něm mají i simulátory, které výuku na LF MU přibližují Komenského metodě „Škola hrou“.

Diskuse o využití počítačové technologie pro trénink chirurgických dovedností začala před více než dvaceti lety; pro dnešní dobu je charakteristický nástup simulace chirurgických činností. Simulovaný nácvik urgentních stavů nejen v chirurgii zlepšuje efektivitu výkonu, komunikaci i schopnost rychle se rozhodovat. „Simulátory virtuální reality v chirurgii nabízejí sofistikované laparoskopické tréninkové scénáře a tvoří velký tréninkový potenciál i pro studenty lékařské fakulty. Věřím, že zavedení simulované výuky bude znamenat výrazný kvalitativní posun ve výuce studentů vyšších ročníků LF MU a začínajících mladých chirurgů,“ zdůraznil děkan LF MU Jiří Mayer.

Simulátor má oproti konvenční tréninkové metodě řadu výhod. Trénink operací dostává medika či adepta chirurgie mimo operační sál a mimo pacienta. Bylo potvrzeno, že při využívání simulátorů dochází k nárůstu chirurgické zručnosti a obratnosti. Výuka má obrovský etický rozměr. Veškerá činnost má společného jmenovatele, a to je bezpečnost pacienta. „Chirurgický laparoskopický trénink bude veden formou kurzů, které připravujeme ve dvou rovinách: základní kurz – koordinace činnosti rukou operatéra, vedení kamery aj., a specializovaný kurz pro pokročilé – zde se jedná už o jednotlivé laparoskopické operace – žlučník, kýla, slepé střevo…,“ doplňuje prof. MUDr. Ivan Čapov, CSc., přednosta I. chirurgické kliniky FNUSA v Brně.



Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky