Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 23. říjen 2021 | Svátek má Teodor
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Dvacet let Cesty domů

Foto: Jan Šilar

Dvacet let Cesty domů

Medical Tribune 06/2021
12.04.2021 12:58
Zdroj: MT
Autor: kol
Nezisková organizace Cesta domů se už dvacet let snaží měnit k lepšímu způsob, jakým se v Česku umírá, a umožňuje lidem, aby odcházeli důstojně, doma a obklopeni blízkými. Během dvou desetiletí doprovodila v domácím hospici téměř tři a půl tisíce umírajících.

Nabízí toho ale daleko víc – prostřednictvím informačních webů, knih o životě i smrti, podpory pozůstalých, vzdělávání, poradny, odlehčovacích služeb, půjčovny pomůcek nebo dobročinných obchodů usiluje o to, aby lidé na konci života mohli dožít tam, kde si to přejí, s podporou specializované paliativní péče, pokud ji potřebují.


„Pospěšme milovat lidi, neboť tak rychle odcházejí… Dříve se o smrti moc nemluvilo a lidé umírali ‚za plentou‘, mnoho z nás nevidělo mrtvého člověka… Nepřítomnost rituálů přitom způsobuje, že lidé truchlí paradoxně víc, jsou v truchlení opuštění a bezradní,“ zaznělo v dokumentárním filmu režisérky Olgy Sommerové z roku 2003 s názvem Cesta domů. Jak ona sama poznamenala, kdybychom žili nekonečně dlouho, nevážili bychom si času, který nám byl vyměřen.

S cílem pomoci zlepšit péči o umírající v naší zemi založilo na jaře 2001 několik přátel (lékařka Marie Goldmannová, zdravotní sestra Alžběta Mišoňová, malířka Martina Špinková, psycholog Petr Goldmann, ošetřovatel Marek Šťastný a lékař a filosof Štěpán Špinka) Cestu domů. Organizace zakoupila skládací polohovací postel a několik dalších pomůcek, které začala půjčovat do domácností, a vytiskla letáky s radami a doporučeními týkajícími se péče o terminálně nemocné. V roce 2002 vznikla Poradna domácí hospicové péče a od ledna 2003 fungoval Domácí hospic. Následovalo zřízení knihovny a informačního portálu pro nemocné, pečující a pozůstalé Umírání.cz. Po několika působištích se organizace na jaře 2019 přestěhovala do nové budovy v Praze 4 – Michli, kde mohla k stávajícím službám přidat ambulanci paliativní a podpůrné péče, oddělení pobytových odlehčovacích služeb a vzdělávací centrum s nabídkou kursů pro odborníky i pro širokou veřejnost.

„V Cestě domů a kolem ní jsem mohla jít a pracovat se spoustou lidí a bylo to s nimi moc dobré. Každý den se člověk něčemu diví a něco nevšedního objevuje. Jsem vděčná, že přes všechnu úřednickou a někdy absurdní probojovávací práci jsem směla být s lidmi v tak důležitých chvílích a plaše se dotýkat hranic života a smrti, času a věčnosti, smyslu a marnosti,“ shrnula svoji práci Martina Špinková ve sborníku k 10. výročí Cesty domů.

Čtyřiadvacet hodin denně a sedm dní v týdnu se členové tohoto multiprofesního týmu – lékaři, sestry, psychosociální pracovníci, duchovní, odlehčovací asistenti, poradenští pracovníci, pracovníci půjčovny a vyškolení dobrovolníci – starají o klienty v jejich domácím prostředí. Zní to jako samozřejmost, ale byla a je za tím spousta práce a úsilí. Celých 17 let trvalo, než se Cestě domů podařilo stát se smluvním poskytovatelem domácí paliativní péče pro všechny zdravotní pojišťovny v ČR. Organizace nyní konečně čerpá úhradu na zdravotní služby Domácího hospice i na ambulantní návštěvu paliativního lékaře, což jí umožňuje pokrýt část nákladů za komplexní služby z veřejného zdravotního pojištění.

V multiprofesním týmu Domácího hospice Cesta domů je zastoupeno devět profesí tak, aby služby byly komplexní, určené jak nemocnému, tak jeho nejbližším, a to před úmrtím i po úmrtí v podobě pozůstalostní péče. V týmu je lékař, zdravotní sestra, sociální pracovnice, psychosociální pracovník, psychoterapeut, duchovní, odlehčovací asistent, pracovník půjčovny pomůcek a koordinátorka dobrovolníků.


Jen v roce 2020:

  • Cesta domů uspořádala 24 vzdělávacích akcí svými odborníky v novém vzdělávacím centru. Vzhledem k epidemickým opatřením se devět z nich konalo online;
  • v rámci ambulance paliativní a podpůrné péče uskutečnili lékaři 428 návštěv, při kterých pomohli pacientům nastavit medikaci a připravit plán budoucí péče;
  • asistenti odlehčovacích služeb vykonali 3 236 návštěv v domácnostech klientů;
  • do péče Domácího hospice Cesta domů bylo přijato 483 pacientů, z toho bylo jedenáct dětí a dospívajících;
  • nová odlehčovací lůžka v Michli využilo 66 klientů, někteří z nich opakovaně.


„Loňský rok byl pro každého z nás hodně zvláštní. Poznali jsme COVID‑19. Mnozí si uvědomili, že pevné zdraví není běžná záležitost, a dokonce že i smrt do našich každodenních životů patří. Nevíme, zda a jak se to odrazí ve výsledcích reprezentativního výzkumu, kterým letos zjišťujeme, jak k tématu smrti a umírání přistupují české školy. Tak či tak jeho závěry, které budeme znát na podzim, využijeme pro další rozvoj našich osvětových aktivit k široké veřejnosti, především pak dětem a rodině. Protože se stále snažíme měnit cesty… Podle toho, jak se bude vyvíjet epidemiologická situace, naplánujeme i oslavy 20. výročí naší organizace a další akce,“ uvádí ředitelka Cesty domů Mgr. Ruth Šormová. S tímto výročím se pojí i dva nové weby: www.menimecesty.cz se zajímavostmi z historie a narozeninový web www.slavime20let. cz s nápady, jak spolu s Cestou domů narozeniny oslavit – třeba zakoupením trička z limitované edice nebo uspořádáním narozeninové sbírky.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky