10 000 operací pomocí Leksellova gama nože
Leksellův gama nůž je určitě jedním ze symbolů změn, ke kterým došlo v listopadu 1989. Zakoupila jej Nadace Charty 77 z peněz vybraných mezi občany tehdejšího Československa v rámci humanitární sbírky na „Konto Míša“. Tato nadace je také jeho vlastníkem. V NNH byl první pacient pomocí tohoto přístroje operován 26. října 1992. Na začátku se objevily pochybnosti, zda bude tato technologie využita. Nyní je jasné, že se na tehdejší dobu astronomická investice vyplatila – během května zde bude ošetřen již desetitisící pacient. Při této příležitosti proběhne konference, která má shrnout zkušenosti s touto léčbou a nastínit možnosti jejího dalšího rozvoje. Mezi čestnými hosty bude iniciátor tohoto projektu profesor František Janouch. Pozván je také bývalý prezident Václav Havel, který do sbírky přispěl částkou spojenou s jednou ze svých čestných cen. Tato akce se koná 6. května v Kongresovém centru NNH. „Jsme rádi, že budeme moci pozvat všechny, kteří mají k této problematice blízko, mezi nimi i neurochirurgy a neurology, kteří k nám posílají své pacienty. Naposledy jsme se takto setkali v roce 2000. Mezitím jsme nastřádali další zkušenosti a máme nová zajímavá data. Připravili jsme také publikaci, která shrnuje naše poznatky. Díky sponzorům dostane výtisk této knihy každý účastník setkání,“ říká doc. MUDr. Roman Liščák, CSc., primář Oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie NNH.
Okruh indikací se neustále rozšiřuje
Leksellovým gama nožem je v NNH ošetřeno každý rok na osm set pacientů, což dalece překračuje původní předpoklady – zařízení je tedy plně vytíženo. „U většiny diagnóz dokážeme pokrýt potřeby celé republiky. Je zde ale velká skupina pacientů s metastázami v mozkové tkáni, kteří by z této metody mohli profitovat také, byť by šlo samozřejmě o léčbu paliativní,“ uvádí doc. Liščák.
Leksellův gama nůž lze využít k cílené radiační léčbě více než 30 diagnóz, především nitrolebních zhoubných i nezhoubných nádorů a cévních malformací, a k ovlivnění některých funkčních onemocnění centrální nervové soustavy – například neuralgie trojklaného nervu. Okruh indikací pro tuto miniinvazivní a maximálně šetrnou léčbu se neustále rozrůstá. Příkladem takového rozšíření může být terapie očních onemocnění, zejména očních nádorů, ale i pokročilého glaukomu.
Polští pacienti se o nás dozvídají na chatu
Část nemocných přichází ze zahraničí, například díky Nadaci Charty 77 mají k této léčbě přístup pacienti z Ukrajiny – ročně je zdarma léčeno deset dětí a deset dospělých za zvýhodněných podmínek. „Zajímavým fenoménem je zájem polských pacientů s diagnózou neurinomu akustiku. Ošetříme zde přibližně jednoho takového nemocného týdně. Nejde o žádný organizovaný program, informace o nás se mezi nimi šíří prostřednictvím internetového chatu. Tuto léčbu si hradí sami a já si takové ochoty investovat do zdraví opravdu vážím,“ říká doc. Liščák.
I když byl přístroj několikrát modernizován, přece jen je čas nahradit jej novým zařízením. „Věříme, že by k výměně za model poslední generace mohlo dojít ještě letos. Z odborného hlediska by to znamenalo krok vpřed. Samozřejmě je ale ve hře řada faktorů, které nemůžeme ovlivnit,“ uvádí Roman Liščák.
Pokud jde o financování, s veřejnou sbírkou se již nepočítá. „Když byla vlna tsunami, mezi Čechy se během několika týdnů vybralo na dvě stě milionů korun, takže si myslím, že když dojde k nějaké katastrofě, jsou lidé stále ochotni přispět. Je ale dobře, že přístroj, který prokazatelně v některých indikacích zachraňuje životy, bude pořízen za naprosto standardních podmínek jako jakákoli jiná nákladná technologie, například jako lineární urychlovač. Jsem rád, že už v takových případech nespoléháme na to, co občané mezi sebou vyberou. V tom vidím velký posun,“ shrnuje doc. Liščák.
Zdroj: