Přeskočit na obsah

„Bezchybný postup“ při dystokii ramének

Poranění brachiálního plexu způsobuje více úředních nepříjemností, než si kdokoli z nás dokáže představit. Rodina s dítětem, u něhož se po porodu rozvinula obrna Erbova typu – i v případě, že během porodu nedošlo k dystokii ramének – může podat žalobu pro možné odchýlení od používaných standardů porodnické péče. V těchto procesech bývají v sázce stovky milionů dolarů. Všichni porodníci dobře vědí, že dystokie ramének může nastat i v případě, kdy není přítomen žádný známý rizikový faktor. A naopak, přestože může být někdy známa existence jistých rizikových faktorů, velmi zřídka jsou dostatečným argumentem k provedení profylaktického císařského řezu. Bylo provedeno již mnoho propočtů s cílem zredukovat riziko vzniku obrny Erbova typu, které souhrnem dospěly k závěru, že by bylo zapotřebí provést stovky nebo tisíce císařských řezů k prevenci jednoho případu dystokie ramének. Vznikne-li dystokie ramének plodu, měli by všichni porodníci provést správné a účinné manévry k jejímu vyřešení a bezpečnému porodu dítěte. Všichni ale víme, že i navzdory postupům lege artis se stále objevují trvalá poškození. Přestože se cítíme hrozně, když dítě utrpí trvalé poškození, a i když všichni víme, že toto dítě bude potřebovat následnou rehabilitační léčbu a v některých případech i drahý chirurgický zákrok, nabídka mimosoudního vyrovnání mimo meze standardních právních postupů znamená, že lékař přiznává svou nedbalost, přestože k ní v zásadě ani nedošlo. S touto myšlenkou na paměti se stává poranění brachiálního plexu optimální situací pro realizaci systému „kompenzace bezchybného postupu“, který by mohl být financován lékaři, nemocnicemi, pojišťovnami a samotnými pacienty.

Komentář

Autor: MUDr. Radovan Vlk

Výše prezentovaný článek je v časopise Gynekologie po promoci svým způsobem průkopnickým, neboť představuje zcela odlišný pohled na daný medicínský problém. Autorka článku se zabývá problematikou dystokie ramének a možného následného poškození plexus brachialis dítěte převážně z pohledu legislativního, etického a sociálního. Tzv. systém „kompenzace bezchybného postupu“ je jistě velmi dobře míněn, ale z pohledu porodnického, právníhoi sociálního systému v České republice jej nelze přeceňovat. Je nutné vzít v úvahu především to, že práce vychází ze situace v USA, kde se problematika řešení poškození dítěte v důsledku dystokie ramének za porodu stává jedním ze zásadních bodů právních sporů v porodnictví. Současná ekonomická krize zdravotnického systému USA, kdy velkou část finančních prostředků spolknou právnické subjekty, zavazuje i naše odborníky k obdobným úvahám. V tomto komentáři se nejprve zmíním o dystokii ramének jako takové a poté se pokusím reagovat na předkládaný systém odškodnění bezchybného lékařského postupu.
Poruchu mechanismu porodu ramének můžeme rozdělit na dva základní typy: vysoký přímý stav a hluboký příčný stav ramének. Při prvním typu se raménka neuloží a nevstupují do příčného nebo šikmého průměru pánevního vchodu, a přední raménko plodu tak zůstává fixováno za sponou stydkou. Bezprostředně po prořezání hlavičky poševním introitem dochází k zástavě porodu, hlava je vtažena do rodidel, nerotuje a často lze i velmi obtížně porodit obličej a bradu plodu. Při hlubokém příčném stavu nedochází ke správné rotaci ramének při průchodu jednotlivými pánevními rovinami, a raménka plodu proto zůstávají svým biakromiálním průměrem v příčném průměru nad rovinou pánevní úžiny. Dochází k porodu hlavičky plodu, jejímu uvolnění z měkkých porodních cest, ale chybí její zevní rotace. Závažnost této poruchy je individuální a vždy závisí na mnoha faktorech.

Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 1/2005, strana 46

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené