„Maminko, také chci vyrůst!“ aneb Dejme dětem rovné šance
Důvodem pro osvětovou kampaň s názvem „Maminko, také chci vyrůst!“ je velmi nízká informovanost rodičů o problémech s dětským růstem i o dětském růstu obecně. Podle průzkumu, který provedla agentura STEM/MARK, prakticky nikdo z rodičů nekonzultuje s pediatrem růst svého dítěte.
Veřejnosti chybějí informace. Rodiče většinou netuší, že jejich dítě neroste tak, jak by mělo. A pokud nevíme, že existuje problém, nemůžeme jej řešit. Přitom zdravý růst dětí by pro nás všechny měl být velmi důležitý.
Diagnóza SGA/IUGR
V České republice se ročně narodí zhruba 120 000 dětí a necelé jedno procento je i po druhém roce svého života výrazně menší oproti svým vrstevníkům. U velkého množství těchto dětí zůstává porucha růstu neodhalena nebo přicházejí do odborných poraden pozdě.
Psychologové varují před problémy, do kterých se dostávají děti, které jsou výrazně menší než jejich vrstevníci. Dětský kolektiv nepřijímá zpravidla mezi sebe jedince, kteří se nějakým způsobem od ostatních odlišují. Děti se tak potýkají se sociální izolací, jakož i se svými psychickými problémy: jsou často velmi citlivé, bojácné až úzkostné, mají snížené sebevědomí. Některé se dokonce mohou, pokud se problémy s psychikou neřeší, dostat až na okraj společnosti. Psychické a sociální problémy poruch růstu dopadají na jedince nejen v dětském věku, ale promítají se i do dospívání a dospělosti.
Sledování růstu je zásadní prevencí
Již od narození by se měl sledovat růst, obzvláště u dětí, které se narodí malé vzhledem ke svému gestačnímu věku, a to v důsledku intrauterinní růstové retardace, tzn. s diagnózou SGA/IUGR. Pokud se dítě narodí vzhledem ke svému gestačnímu věku malé, má podle literatury 85% možnost, že svůj handicap dohoní. Přesto ale 15 % dětí zůstává malých i po druhém roce věku. Z tohoto důvodu je tolik důležitá prohlídka ve třetím roce věku – právě v tuto dobu děti přicházejí k praktickému dětskému lékaři na preventivní prohlídku a jejich hmotnost i výška jsou změřeny a zaznamenány.
Růstový graf pravidelně používá jen 15 % pediatrů
Hmotnost i výška jsou při preventivních prohlídkách pediatrem zaznamenány, bohužel ale v 79 % případů do karty pacienta, nikoli do růstového grafu, jak vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK, uskutečněného v lednu letošního roku mezi ambulantními dětskými lékaři na území celé ČR. Podle tohoto průzkumu pouze 15 % pediatrů pravidelně používá ke sledování růstu dětí růstové grafy.
Odborníci doporučují sledovat růst dětí pravidelně a naměřené hodnoty důsledně zapisovat právě do růstového grafu. Jiným způsobem není možné růst dítěte v čase zachytit, a mohou tak uniknout poruchy růstu dětí, které zpočátku byly v normálním pásmu, tzn. nad třetím percentilem růstového grafu.
Děti přicházejí k odborníkům pozdě
Důsledkem popisované praxe je, že děti se do centra specializovaného na léčbu růstovým hormonem dostanou pozdě anebo vůbec ne. Nejčastěji do center přicházejí děti v šesti až sedmi letech věku, jelikož právě v této době se dostávají ve škole do pravidelného kontaktu se svými vrstevníky a teprve v tuto chvíli se ukáže, že jsou o poznání menší. Nějakou dobu trvá diferenciální diagnostika, a tak děti v případě indikace zahajují léčbu v průměru po osmém roce věku. Je to škoda, protože klinické studie prokazují, že děti, které s léčbou začnou dříve, z ní také více profitují. Jejich přírůstek výšky a růstová rychlost jsou větší než u dětí, které začnou s léčbou později.
Kdy tedy začít?
Platí, že čím dříve, tím lépe. Růstový hormon je u nás indikován od čtyř let věku.
Tím, kdo může tuto situaci dětí s poruchou růstu razantně změnit, je praktický dětský lékař. Pokud bude růst dětí pečlivě monitorovat a používat při tom pravidelně růstový graf, může včas odhalit poruchu růstu a odeslat dítě do specializovaného centra, kterých je v naší republice celkem 11 (viz seznam). Indikací k odeslání dítěte ke specialistovi je růst pod třetím percentilem růstového grafu neboli více než minus dvě směrodatné odchylky.
Poselství osvětové kampaně
Zdravý růst našich dětí by pro všechny měl být velmi důležitý.To je důvod, proč byla zahájena osvětová kampaň s názvem „Maminko, také chci vyrůst!“. Jejím cílem je podpořit všímavost rodičů a akcentovat úlohu dětského lékaře, který má pro odhalování poruch růstu klíčový význam. Dejme tedy dětem rovné šance a společně se postarejme o jejich lepší budoucnost.
Centra pro léčbu růstovým hormonem
Praha
Fakultní nemocnice Motol Pediatrická klinika V Úvalu 84, Praha 5
Endokrinologický ústav Národní třída 8, Praha 1
Plzeňský kraj
Fakultní nemocnice Plzeň-Lochotín Dětská klinika Alej Svobody 80, Plzeň
Nemocnice u sv. Jiří Staniční 74, Plzeň 4
Jihočeský kraj
Nemocnice České Budějovice Dětská klinika B. Němcové 54,
České Budějovice
Ústecký kraj
Masarykova nemocnice Dětská klinika Sociální péče 12,
Ústí nad Labem
Královéhradecký kraj
Fakultní nemocnice Hradec Králové Dětská klinika Sokolská 581,
Hradec Králové
Jihomoravský kraj
Fakultní nemocnice Brno Dětská klinika Černopolní 9, Brno
Olomoucký kraj
Fakultní nemocnice Olomouc Dětská klinika I. P. Pavlova 6, Olomouc
Moravskoslezský kraj
Fakultní nemocnice s poliklinikou Dětská klinika 17. listopadu 1790, Ostrava
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 12/2008, strana C5
Zdroj: