Abatacept - nová naděje pro pacienty s RA
Abatacept je indikován v kombinaci s methotrexátem k léčbě středně těžké až těžké aktivní revmatoidní artritidy u dospělých pacientů, kteří neměli dostatečnou odpověď nebo netolerovali jiné DMARDs (nemoc modifikující antirevmatické léky) včetně alespoň jednoho inhibitoru TNF (tumor nekrotizující faktor). Léčbu abataceptem zahajuje a řídí specialista, přípravek se aplikuje v 30minutové intravenózní infuzi v dávkách 10 mg/kg. Po první aplikaci se Orencia dále aplikuje po dvou a čtyřech týdnech od první infuze a poté vždy po čtyřech týdnech. V souvislosti s uvedením nové molekuly na český trh MT požádala o krátký rozhovor na téma biologická terapie prof. MUDr. Karla Pavelku, DrSc., ředitele Revmatologického ústavu v Praze.
Jaká je dnes situace ve vývoji biologické léčby a jejím využití?
Biologické léky přinesly obrovský pokrok v léčbě revmatických onemocnění. Působí silně a mohutně potlačují aktivitu revmatiodní artritidy, oddalují disabilitu, zlepšují kvalitu života, zpomalují rentgenovou progresi RA. Snižují pravděpodobně kardiovaskulární mortalitu a výskyt extraartikulárních komplikací.
Biologických léků relativně přibývá, roste počet indikací i dat získaných z registrů pacientů (tzv. real-life data), která přinášejí jiný druh informací než například randomizované klinické studie. Tato data nám ještě chybějí. Dnes je také středem pozornosti tzv. switchování (z angl. switch - pozn. red.), tedy co dělat po selhání anti-TNF léku. Zda ho nahradit jiným, nebo zahájit léčbu s úplně jiným mechanismem účinku.
Dá se totiž říci, že anti-TNF léčba u 30 % pacientů nezabírá, ať už z primárních příčin nebo následkem imunitní reakce či silných nežádoucích účinků.
Souhlasí Česká revmatologická společnost s podmínkami zahájení biologické léčby u pacienta, podle kterých nejdříve musí selhat jiné DMARDs, včetně alespoň jednoho anti-TNF léku?
To je velmi složitá otázka. Akceptujeme samozřejmě doporučení EMEA. Celosvětově se prosazuje trend časnější aplikace biologické léčby, aby se zabránilo funkčnímu postižení kloubů a invaliditě pacienta, která bez účinné léčby nastává v pozdějších stadiích RA. Jde nám o to, aby se toto pozdní stadium vůbec nerozvinulo. Česká revmatologická společnost se posunula v indikaci biologické léčby, takže nyní stačí k jejímu nasazení selhání jednoho anti-TNF přípravku, dříve bylo nutné selhání dvou.
Nabízí se tedy otázka z oboru farmakoekonomie. Není v konečném důsledku levnější léčit drahou biologickou léčbou již v časných stadiích RA?
Dá se říci, že z dlouhodobého hlediska může být biologická léčba i levnější. Jedna ze studií např. ukázala, že kombinace methotrexátu a biologické léčby dovedla po dvou letech 50 % zkoumaných pacientů k remisi.
U nás je problém ten, že stále máme v systému méně peněz než západní země nebo USA.
Revmatologové v ČR jsou ale dobře organizováni ve specializovaných centrech, což přispívá k efektivnosti procesu preskripce biologických léčiv.
Kolik pacientů je v ČR léčeno biologickými léky?
Aktivně léčených je asi 1 000 pacientů, z toho 600 s RA, 300 s Bechtěrevovou chorobou a 100 s psoriatickou artritidou. Máme ale i pacienty, kteří splňují dlouhodobě kritéria pro biologickou léčbu, již ovšem nemůžeme zahájit (čekací listina).
Na trhu existují také jiná imunosupresiva, např. infliximab, etanercept či adalimumab. Dají se vůbec srovnávat?
Dají i nedají. Přímá srovnání (head to head studie) neexistují. Abatacept je nová molekula s jiným mechanismem účinku. Jeho účinnost je srovnatelná s anti-TNF léky, je také stejně drahý. Abatacept byl rovněž ve dvou otevřených paralelních studiích porovnáván s infliximabem, EMEA (European Medicines Agency) si totiž vyžádala porovnání bezpečnosti. Pacientům s RA, kteří nedostatečně reagovali na methotrexát, byl k této léčbě přidán abatacept nebo infliximab v doporučeném dávkování. Ve skupině s abataceptem byl registrován nižší počet závažných nežádoucích účinků, včetně infekcí a infuzních reakcí, především při srovnání po jednom roce léčby. Dobré výsledky bezpečnosti abataceptu ukazuje také studie ARRIVE fáze 3b.
Podávání abataceptu vede ke snížení aktivity nemoci, zlepšení kvality života a zpomalení RTG progrese onemocnění. Efekt se objevuje celkem rychle, u části nemocných již po prvním podání. Část pacientů vykazuje stálé postupné zlepšování i při dlouhodobém podávání.
V Revmatologickém ústavu je k dnešnímu dni léčeno abataceptem 20 pacientů v rámci lékové studie
Zdroj: