AČMN kritizuje nový návrh ministerstva zdravotnictví
Za vážné ohrožení chodu a existence malých a středních nemocnic označuje Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) návrh nové vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Vyhláška by měla stanovovat požadavky na minimální technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb.
„AČMN zásadně odmítá návrh vyhlášky, Ten totiž vychází z chybné koncepce návrhu zákona o zdravotních službách, který nerozlišuje péči poskytovanou jednotlivými lékaři a péči v nemocnicích, tím spíše ani kategorie nemocnic. Z toho vyplývá hrubé a nepřiměřené stanovení minimálních požadavků na všechny nemocnice bez rozdílu,“ komentuje ministerský návrh právník asociace JUDr. Stanislav Fiala.
Podle AČMN je personální obsazení v návrhu vyhlášky přibližně dvakrát vyšší než současné doporučující vybavení ve vyhlášce o seznamu výkonů a třikrát vyšší než vybavení, které doporučuje Česká lékařská komora.
„Za situace, kdy v České republice fyzicky chybí jak lékařský, tak i ošetřovatelský personál, kdy zejména ve středních a malých nemocnicích nejsou finanční zdroje k jeho zabezpečení, lze přípravu takového návrhu považovat za přímý útok proti malým a středním nemocnicím,“ pokračuje JUDr. Fiala.
Jak se píše v oficiálním vyjádření AČMN, požadavky na technické a přístrojové vybavení jsou pro menší a střední nemocnice, které využívají techniku a přístroje společně pro více pracovišť, vysoce naddimenzované. Jejich uplatnění by znamenalo nakoupit další technologie, které nebudou využity naplno. To za situace, kdy je moderní přístrojová technika stále více do značné míry mobilní a umožňuje víceúčelové využití.
Asociace českých a moravských nemocnice považuje realizaci návrhu za ohrožení celé dosavadní následné péče, představující asi jednu třetinu lůžek v České republice umístěných především v bývalých nemocničních a lůžkových zařízeních. Následkem by byly nepřiměřené požadavky na zařízení akutní péče, která by při zatížení v důsledku nereálných parametrů tohoto návrhu musela ještě převzít péči o neumístitelné pacienty likvidovaných zařízení následné péče.
Obavy ze schválení návrhu vyhlášky MZ mají lékaři menších a středních nemocnic v celé republice. MUDr. Vladimír Čech, místopředseda představenstva akciové společnosti Nemocnice Český Krumlov, který zároveň řídí úsek zdravotní péče, situaci komentuje slovy: „Mám vážné obavy, že návrh vyhlášky začíná zásadně preferovat přeexponovanou formalitu zdravotnické legislativy před skutečnými a reálně hmatatelnými výsledky péče poskytované pacientům v naší zemi. Považuji to za nebezpečný trend a jsem zvědav, jak by ministerstvo zdůvodňovalo například lidem, kteří přijedou do jižních Čech na dovolenou a utrpí zde úraz vyžadující neodkladnou hospitalizaci v našem zařízení, že zde nemůže být takový pacient ošetřen v intencích charakteru zranění, protože ho nemá kdo a kde ošetřit. Praha je daleko a denní praxe je jiná než představy úřadu,“ říká MUDr. Čech.
Podle Mgr. Jana Valdmanna, právního zástupce soukromé nemocnice Carvac v Aši, by bylo schválení návrhu vyhlášky MZ ve stávající podobě prakticky likvidační. „Jsme menší soukromá nemocnice a nejsem si vůbec jist, že by se nám podařilo splnit požadavky vyhlášky a přežít to jako zařízení. Jsme specializováni na léčbu dlouhodobě nemocných a i za stávajících podmínek nemáme snadnou existenci,“ uvedl Mgr. Valdmann.
Zdroj: