Acne vulgaris
Acne vulgaris je multifaktoriální onemocnění s genetickou dispozicí 1) k mazotoku, který je přítomen vždy, 2) k folikulární hyperkeratinizaci s obstrukcí vývodů mazových žlázek, 3) s proliferací anaerobních Propionibacterium acnes (dříve označované jako Corynbacterium acnes) a 4) s následným vznikem zánětu, souvisejícím s rupturou folikulu a uvolněním obsahu folikulu do dermis, provázeným zánětlivou reakcí jako odpovědí na přítomnost cizí látky. Primární změna nastává v procesu keratinizace uvnitř mazového folikulu, což vede ke vzniku mikrokomedonu v dolní části infundibula. Významnou roli hraje zvýšená sekrece mazu ve zvětšených mazových žlázkách. Maz, sebum, je směsí glyceridů, mastných kyselin, squalenů a vosků, je sterilní a sám o sobě není komedonogenní. Teprve působením bakteriální lipázy z Propionibacterium acnes, ale též z přítomného koaguláza-negativního mikrokoka a kvasinky Pityrosporum ovale se uvolňují z trigyceridů kožního mazu volné mastné kyseliny, které jsou komedonogenní a zodpovídají za vznik folikulární hyperkeratózy a vznik komedonů. Klinické projevy acne vulgaris
Eflorescence při akné lze rozdělit na primární, sekundární a terciární a dle projevů na acne comedonica, papulosa, pustulosa, indurata, abscedens a nejtěžší formy acne conglobata, inversa a fulminans. Primární
Mikrokomedon – je pouze mikroskopicky patrná porucha rohovění v infundibulu, které je balónově rozšířené, proliferační, s retenční hyperkeratózou.
Uzavřený komedon – dalším hromaděním zrohovatělých buněk v infundibulu se mění epitel infundibula na komedonový epitel, vzniká komedon klinicky podobný miliu. Pod tlakem lze vytlačit nitkovitý bělavý pastózní obsah.
Otevřený komedon – nepřetržitým růstem se stává uzavřený komedon otevřeným s centrální zátkou z mazu, korneocytů spolu s Propionibacterium acnes, stafylokoků a zcela apikálně uložených Pityrosporum species. Maz vytéká na povrch kůže a dochází k tvorbě zánětu z cizích těles. Černá barva komedonu se skládá z melaninu, a nikoli z nečistot nebo oxidačních produktů, jak se tvrdilo dříve (acne comedonica).
...
Plnou verzi článku najdete v: Pediatrie po promoci 3/2005, strana 42
Zdroj: