Ad: Dosáhne více pacientů s iktem na trombolýzu?
MT 30/2008, str. A2
V diskusním fóru v minulém vydání MT jsme se ptali, jaký vliv na českou praxi bude mít studie ECAS III, podle které je u pacientů s iktem trombolytická terapie stále ještě efektivní, i když je podána v časovém intervalu 3 až 4,5 hodiny od prvních příznaků. Dosud byla intravenózní trombolýza indikována jen v prvních třech hodinách od nástupu symptomů. Také jsme se zeptali, co brání optimalizaci počtu trombolyzovaných pacientů? Nyní přinášíme další dva příspěvky do této diskuse.
O problémech není s kým mluvit
Úspěch studie ECASS III byl jedním z hlavních vrcholů nedávného World Stroke Congress ve Vídni. Pochopitelně, že rozšíření intervalu přípustné trombolýzy na 4,5 hodiny od vzniku potíží rozšíří dostupnost nejméně na dvojnásobek pacientů. Aby však jejich přijetí v nemocnici splnilo v energickém sledu očekávání, musí je čekat tým zkušených sester a lékařů na adekvátní jednotce iktové péče. Nelze to plnit v nemocnici, kde iktová jednotka není a lékaři i sestry pro nesnesitelnost pracovních podmínek již utekli. Proto je k tomuto cíli zapotřebí zdravotnictví organizovaného, jak na témže kongresu mohli předvést např. kolegové z Kanady nebo Nového Zélandu. Zdravotnictví posedlé byznysem nemá k cílené péči pro lidi optimální předpoklady.
V podmínkách České republiky se dosavadní servis pro akutní ikty drží na výborné úrovni pouze díky nesmírné obětavosti několika moravských pracovišť. Mnohé další nemocnice však mají k organizaci svých iktových jednotek velmi váhavý postoj, který je dále zhoršen zcela nedostatečnými rozpočty neurologických oddělení. Finanční limity a naprostý nedostatek personálu vše silně omezují, zvláště ve složce preventivní. Přitom není s kým o tom rozumně mluvit.
Zdroj: