Ad: Je císařský řez na přání u nás akceptovatelný?
Dovolím si v úvodu na toto téma reagovat citací myšlenek jedné z našich významných medicínských osobností: „Dobrý porodník musí býti vyzbrojen četnými vlastnostmi a musí vyhovět mnohým požadavkům, aby svému úkolu dostál. V první řadě musí míti vždy zdravý rozum, klid a dávku vyčkávací rozvahy neboli svaté trpělivosti. Ve druhé řadě musí porodník míti smysl a cit pro fyziologický děj. Kdo zná fyziologii normálního porodu, tomu se každá abnormita při porodu ukáže téměř sama. Dobrý porodník však musí hledět též k tomu, aby fyziologický pochod při porodu neporušil, to znamená, aby porodnických operací nezneužíval a nevyužíval jednak z materiálních pohnutek, jednak na naléhání okolí…“ (slova porodníka MUDr. Vyorala, k nimž se hlásí i náš významný porodník prof. MUDr. Trapl).
K jeho škole, ke škole dalších lékařských osobností, prof. Havláska, prof. Charváta, prof. Klause, prof. Štefla a jiných, se hlásím i já. V současné době žijeme v období konzumní společnosti, jsme ovlivňováni touto mentalitou, kultem spotřeby, zábavy, ale málo kulturou a vzdělaností. Máme na všechno málo času, všechno chceme mít rychle, bezbolestně, bez strádání, trh je náš program a z lékařského stavu se pomalu stává stav zdravotnických živnostníků. Tato mentalita také výrazně ovlivňuje celou společnost, tedy i ženskou populaci, vztah k vlastnímu zdraví, těhotenství, jeho průběhu a ukončení.
Sci‑fi, uvedená v úvodu nedávno zveřejněného článku v Respektu, byla už jednou publikována mým kolegou v 70. letech, dokonce snad byl natočen i krátký film: těhotná ráno s manželem v klidu doma posnídá, pak se rozjedou do porodnice, kam jsou objednáni na devátou hodinu a kde je těhotná v klidu připravena k operačnímu zákroku, ve vlídném prostředí se během dne provede císařský řez, není žádný stres. A vše trvá jen nějakých 40 minut. Dítě je na světě. Všichni jsou spokojeni. Má to prý tu výhodu, že se vše odbude během dne, kdy je veškerý personál přítomen. Ne jako v noci, kdy se musejí všichni shánět. Pokud si vzpomínám, měl tento návrh dosti kritiků.
Sám se hlásím k postupu uvedenému v úvodu mého komentáře. Důležité ovšem je, aby i těhotné byly včas a vhodným způsobem informovány, osvěta v tomto směru u nás pokulhává, naše média neposkytují vždy potřebné a kvalitní informace. Každá žena by se měla v průběhu těhotenství seznámit podrobně s možnostmi průběhu porodu, měla by být poučena lékařem o individuálním přístupu k rodičce, aby se mohla sama rozhodnout, jak a kde chce rodit. Nejsem však přítelem císařského řezu na přání. Jsem pro respektování fyziologických pochodů i anatomického uspořádání lidské bytosti. Co se týče samotných porodníků – kdo má málo praktických zkušeností, volí raději pohodlnější a rychlejší postup. Všechno je otázka praxe a zkušeností. Na toto téma jsem jednou debatoval s mladší kolegyní, která mne upozornila, že má pocit, že v současné době lékaři ovládají provedení císařského řezu (CŘ) lépe než vedení fyziologického porodu, a domnívala se, že by to mělo být poněkud jinak. Porodník nebo porodní asistentka by měli ovládat problémy fyziologického porodu zcela perfektně do té míry, aby dokázali poskytnout pomoc v jiných podmínkách, na pustém ostrově, v poválečných sutinách, v prostředí vzdáleném civilizačním vymoženostem a teprve po získání praxe, po prokázání zručnosti, intuice, schopnosti bystře reagovat a řešit nepředvídatelné by mělo být dovoleno lékařům ovládnout operační techniky. Něco na tom je, ale to už by bylo na jinou debatu.
Zdroj: MT