Ad: Jsou média tím, že informují o medicíně, nebezpečná?
MT 31/2009, str.A2,A3
Všechny titulky k uveřejněným příspěvkům ankety MT vystihují problematiku v celé šíři. Zůstaneme-li u škod páchaných médii na medicíně a na zdravotnictví, tisk škodí častěji a opatrně, televize méně často, ale nebezpečně, rozhlas vychází relativně nejlépe. Rozmáhá se plagiátorství. Je zákeřné, jestliže z opisovaného textu jsou záměrně vynechána některá fakta a "nové" sdělení vyzní podle přání plagiátora. Slušní novináři a publicisté, berte připomínky od slušných lékařů sine ira et studio!
Pro příklad bombastického titulku, přitahujícího pozornost vzdělanějšího čtenáře, se podívejme do Literárních novin z 22. června, zní: Neurokapitalismus. Není tedy jenom neurolues, neuroleptikum, neuromediátor, neurostimulace atd., ale zčistajasna také neurokapitalismus.
Stať v LtN je převzatou esejí švýcarských autorů, neuropsychologa a germanistky. Probírají v ní "bytostně dynamický vztah kapitalismu a neurologie". Kapitál prý ovládl neurologii prostřednictvím farmaceutického průmyslu a jeho výzkumu. To ale není vše.
Čtenář se dovídá, lidově řečeno, že kapitalismus nás příliš prohání, a co ho zvláště má zaujmout, že nám už nebude brzy pomoci. Cituji: "Již nyní se dá tušit, že napříště bude globálnímu kapitalismu dominovat snaha po maximálním využití materiálních a zejména lidských a duchovních zdrojů."
Autoři končí tím, že "... ke globalizaci... se přidává epistemologické a technologické podmanění neurologických základů naší existence: definitivní odcizení našeho já od sebe samého". Čtenář má mít za to, že se v naší CNS událo něco na věčné časy, natrvalo. Také o odcizení jsme od nelékařů slyšeli ledasco v souvislosti s lidskou prací.
Autoři nechtějí nic napsat o depersonalizaci z lékařského hlediska, ale o depresi a o sociální fobii se nebojí ze svého podivného hlediska mudrovat. Psali esej skalní existencialisté, nebo odpůrci psychofarmak? Pacienty psychicky odzbrojují a léčícím lékařům jsou jejich úvahy k ničemu.
Zdroj: Medical Tribune