Ad: o lékařském tajemství a zdravotnické mlčenlivosti
MT 21/2009, str.C4
Legislativa České republiky se vyvíjí rychlým tempem a novelizace některých zákonů je dosti nepřehledná. Redakce MT byla po zveřejnění článku O lékařském tajemství a zdravotnické mlčenlivosti v MT 21/2009 upozorněna, že v textu jsou uvedeny některé nepřesnosti. Požádali jsme proto o vyjasnění MUDr. Jiřího Švarce, Ph.D., odborníka v oboru psychiatrie a sexuologie, z oddělení soudní psychiatrie a psychologie IPVZ, který jako konzultant přispěl ke korekcím původního textu.
V souvislosti s lékařským tajemstvím a zdravotnickou mlčenlivostí je třeba vědět, že nejpodrobněji se otázce mlčenlivosti a jejímu prolomení věnuje zákon č. 20/1966 Sb. ve své novelizované podobě z května roku 2007 (zákon č. 111/2007 Sb.). V něm zdravotníci naleznou právní vymezení týkající se zacházení s informacemi o pacientově zdravotním stavu (pravidla nahlížení do zdravotnické dokumentace, pořizování výpisů, opisů a kopií, písemné záznamy o tomto jednání, možnost pacienta definovat osoby, kterým přístup ke své dokumentaci umožní, vyslovení zákazu informování o svém zdravotním stavu atd.), zákon se vyjadřuje také o situaci, jež nastane po úmrtí pacienta (§ 67a-§ 67bb). V tomtéž zákoně (§ 55) nalezneme také obecnou právní charakteristiku povinností lékaře, tedy také definování mlčenlivosti. Tento klíčový právní předpis také upravuje zproštění mlčenlivosti v souvislosti se všemi typy řízení týkajícími se poskytování zdravotní péče.
Dále existuje celá řada samostatných zákonů, které ukládají tzv. oznamovací povinnost, a ty pochopitelně prolamují zákonem uloženou povinnost mlčenlivosti. Zmíněný zákon č. 123/2000 Sb. se nedotýká přímo zdravotníků, ale "osob, které zabezpečují a provádějí klinické hodnocení nebo klinické zkoušky zdravotnických prostředků". V článku bylo chybně uvedeno, že profesní organizace odměřují sankce dle trestního zákona (§ 178), pravomoci vyplývající z tohoto zákona přísluší jiným instancím. Tyto organizace mohou dle zákona č. 220/1991 Sb. (novelizovaného také v květnu 2007 zákonem č. 111/2007) provést kárná opatření dle svého disciplinárního řádu. Nesprávně byl zaměněn zákon č. 96/2001 Sb. m. s., který se v hrubých rysech a na mezinárodní úrovni vyjadřuje k ochraně soukromí a právu na informace (kap. iii, čl. 10), za zákon č. 96/2001 Sb.
Zdroj: MT