Přeskočit na obsah

Ad: Odchází architekt reforem českého zdravotnictví

MT 20/2009, str. A1

V posledním čísle MT jsme informovali o tom, že v prvním červencovém týdnu se s ministerstvem zdravotnictví a postem náměstka ministryně rozloučil MUDr. Pavel Hroboň, který zde od září roku 2006 patřil k vůdčím osobnostem přípravy reforem českého zdravotnictví.

V komentáři jsme mimo jiné upozornili, že chybou, jež přispěla k odmítavému postoji části politické reprezentace i laické veřejnosti k reformnímu úsilí ministerstva, bylo zavedení regulačních poplatků jako prvního reformního kroku. Druhou chybou bylo, že se výnosy z poplatků nestaly příjmem pojišťoven, nýbrž přímo lékařů, lékárníků a zdravotnických zařízení.

V této souvislosti jsme zaznamenali reakci některých lékárníků, kteří se ohrazovali proti pravdivosti tohoto tvrzení. Redakce MT však v tomto ohledu nezveřejnila žádné nepravdy. Zákon č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění totiž stanoví, že „regulační poplatek je příjmem zdravotnického zařízení, které regulační poplatek vybralo“.

Dlužno dodat, že zatímco nemocnice i praktičtí lékaři si se zavedením poplatků polepšili, u lékáren se situace příliš nezměnila. Ke stejnému datu, k němuž začali lékárníci vybírat regulační poplatky, se zvýšila také daň z přidané hodnoty u léčivých přípravků z pěti na devět procent.

Vybrané peníze tak lékárnám ve skutečnosti slouží na vyrovnání části tohoto rozdílu, protože úhrady zdravotních pojišťoven zůstaly na stejné výši jako v předchozím roce a lékárny podle nařízení ministerstva nesmějí ani po změně DPH zvýšit ceny léků. Zatímco u levnějších léků nevyužijí na ono dorovnání propadu v příjmech celých třicet korun, u dražších léků vybraný regulační poplatek rozdíly ve zvýšených nákladech nepokryje, a lékárny tak na zvýšení DPH u léčivých přípravků doplácejí.

red

Zdroj: MT

Doporučené