Ad: Panitumumab v léčbě kolorektálního karcinomu
Jako součást informací z Brněnských onkologických dnů byl v Medical Tribune č. 14/2009 na stranách B3 a B5 uveřejněn mj. text shrnující průběh symposia věnovaného užití přípravku panitumumab (Vectibix) v léčbě kolorektálního karcinomu.
Redakce Medical Tribune byla upozorněna, že informace uvedené v článku nejsou v souladu s doporučením Evropské lékové agentury (EMEA), která podmínečně propustila panitumumab do 3. linie léčby metastazujícího kolorektálního karcinomu, a to v podobě monoterapie pacientů, u nichž selhala léčba chemoterapeutickými režimy zahrnujícími fluoropyrimidin, oxaliplatinu a irinotekan. Současné podání panitumumabu a IFL nebo bevacizumabu a chemoterapeutických kombinací se nedoporučuje (viz body 4.4, 4.5., 4.8 Souhrnu údajů o přípravku).
V článku nejsou jasně odlišeny platné indikace a schválené použití přípravku na jedné straně a některé výzkumné hypotézy zatím ověřené nebo dosud ověřované jen v klinických studiích, jak o nich na symposiu hovořil prof. Werner Scheithauer z Rakouska, na straně druhé. Týká se to zejména následujících tvrzení:
„Přípravek může být užíván jak v monoterapii, tak v kombinaci s chemoterapií v první i druhé linii léčby. Flexibilní dávkovací schéma umožňuje přizpůsobit jeho podávání různým chemoterapeutickým režimům. Lék je nejen účinný, ale vyznačuje se i velmi dobrým profilem nežádoucích účinků a dobrou tolerancí. Na základě výsledků zmíněných studií se panitumumab jeví jako nový standard léčby první linie u pacientů s metastatickým kolorektálním karcinomem s exprimací EGFR a nemutovaným K‑ras v kombinaci s chemoterapií a u pacientů po selhání předchozí léčby i v monoterapii.“
Ačkoli ve zmiňovaném článku je uvedena i platná terapeutická indikace, jak je obsažena v SPC přípravku schváleném SÚKL, uveřejňujeme ji v zájmu zabránění nesprávnému výkladu na tomto místě ještě jednou:
„Vectibix je určen v monoterapii k léčbě pacientů s metastazujícím kolorektálním karcinomem exprimujícím EGFR, vykazujícím expresi nemutovaného (wild‑type) onkogenu K‑ras, u kterých selhala léčba chemoterapeutickými režimy zahrnujícími fluoropyrimidin, oxaliplatinu a irinotekan.“
Omlouváme se tímto za nejasnosti, které nepřesnosti uveřejněné v článku v MT 14/2009 mohly způsobit.
Zdroj: MT