Ad: Zdravotnictví v krajích po volbách do zastupitelstev
MT 31/2008, str. A2
V diskusním fóru v minulém vydání MT jsme leaderům kandidátek ČSSD, která zvítězila ve volbách do krajských zastupitelstev, položili dvě otázky:
1. Identifikujete v současnosti ve zdravotnictví vašeho kraje nějaké specifické problémy?
2. Jaké opatření v oblasti organizace zdravotnictví a zdravotních služeb v kraji chcete prioritně prosadit?
Dodatečně nám na tuto minianketu odpověděl i volební leader ČSSD v Jihomoravském kraji.
Prioritou je stabilita zdravotnických institucí
1. Jedním z nejaktuálnějších problémů v oblasti zdravotnictví v našem kraji, kterému se věnuji jak na místní, tak parlamentní úrovni, je bezesporu otázka plánovaného přesunu Úrazové nemocnice Brno, a tím de facto její reálná likvidace ze strany ministerstva zdravotnictví, konkrétně pana ministra Julínka. Jsem předkladatelem návrhu zákona, na jehož základě by Úrazová nemocnice přešla pod správu města Brna, čímž by mohla zůstat zachována. Návrh zákona čeká nyní třetí čtení v Poslanecké sněmovně.
2. Prioritou v oblasti zdravotnictví a zdravotních služeb v Jihomoravském kraji je pro mě zejména zajištění stability zdravotnických institucí. Chci vytvořit garantovaný, spravedlivý a motivující systém, ve kterém je současně zachována specifičnost jednotlivých institucí.
Za důležité pokládám i dodržení závazku, že pacienti nebudou muset platit poplatky v krajských zdravotnických zařízeních. Pevně věřím, že se nám poté podaří přesvědčit Parlament, aby zrušil poplatky v plném rozsahu.
Mým cílem v oblasti organizace zdravotnictví je rovněž zefektivnění hospodaření a vynakládání finančních prostředků v jednotlivých typech nemocnic. Dodnes není uspokojivě vyřešená otázka koordinace fakultních, městských a krajských nemocnic. Je značně krátkozraké si myslet, že všichni mohou stejně kvalitně dělat všechno – je třeba definovat jasná pravidla, která povedou k efektivnějšímu hospodaření, což by měl být cíl každého dobrého ředitele zdravotnického zařízení.
Zdroj: