ADA a EASD – nový algoritmus terapie diabetu
Revize algoritmu terapie diabetu, jež byla poprvé publikována v roce 2006, zohlednila uvedení nových antidiabetik na trh, stejně jako výsledky recentních klinických studií a nejnovější vědecké poznatky, jež se týkaly již dříve doporučovaných léčiv. Uvedený algoritmus popisuje stupňovitý přístup k terapii pacienta s hyperglykémií a zvýšenou hodnotou glykovaného hemoglobinu (HbA1c).
V doporučení autoři opět navrhli změny životního stylu a aplikaci metforminu jako iniciální terapii pro pacienty s nově diagnostikovaným diabetem 2. typu, přičemž v intervenci životního stylu a v aplikaci metforminu se obvykle pokračuje v celém dalším průběhu léčby. Není-li přesto dosaženo uspokojivé kompenzace diabetu, algoritmus léčby pokračuje druhým krokem a nabízí výběr ze dvou následujících možností.
První volba, která je preferovaná a dobře validovaná, zahrnuje přidání bazálního inzulinu nebo sulfonylurey k již nastaveným změnám životního stylu a iniciální aplikaci metforminu. Alternativně je podle panelu odborníků druhou volbou, která je méně preferovaná a méně validovaná, podání pioglitazonu nebo GLP-1 agonisty k již zavedené iniciální terapii.
Pokud tento druhý krok nepostačuje k dosažení cílových hodnot HbA1c, navrhuje expertní komise zahájení aplikace bazálního inzulinového režimu, jestliže k němu dosud nedošlo, a potom přechod k aplikaci intenzivní inzulinové terapie (třetí krok), je-li to nutné.
Stejně jako v případě původního algoritmu z roku 2006 se mají všechny změny v terapii odehrávat obvykle v tříměsíčních intervalech, jež jsou zaměřeny na rychlé dosažení a průběžné udržování glykémie a HbA1c blízko normálních hodnot.
Zdroj: