Akutní oteklé koleno – diagnóza a iniciální léčba
Pacient s akutně oteklým kolenním kloubem představuje poměrně častý problém jak v ordinacích ortopedů a revmatologů, tak i praktických lékařů a internistů. Akutně oteklý kolenní kloub může být projevem poměrně širokého spektra onemocnění a stavů a diferenciální diagnostika není vždy snadná. Dvě důležité evropské vědecké společnosti, a to Evropská liga proti revmatismu (EULAR) a Evropská federace národních společností ortopedie a traumatologie (EFORT), se rozhodly vytvořit a publikovat „Doporučení“, které by sjednocovalo přístup jednotlivých specialistů a které by vedlo k racionálnímu využívání diagnostických postupů a iniciálních terapeutických intervencí.
EULAR vyvinula a publikovala metodologii, která přesně popisuje tzv. standardní operační procedury, které je nutné používat při tvorbě dokumentu a který bude implementován jako oficiální doporučení a publikován v odborném časopisu EULAR Annals of Rheumatic Diseases.1
Snahou samozřejmě je, aby doporuční byla vždy v maximální míře založena na vědeckých důkazech (tzv. evidence based), nicméně je akceptováno, že řada relevantních aspektů nemá oporu v solidní vědecké literatuře a v těchto situacích je nutné získat konsensus mezi širším mezioborovým fórem expertů.
Metodologie – stručný popis
EULAR a EFORT navrhly na základě prokázané expertní a vědecké kvality členy pracovní skupiny (Task force), do níž bylo jmenováno 11 revmatologů a 12 ortopedů, přičemž byla zohledňována jejich specializace (např. u revmatologů časná artritida, reaktivní artritidy a krystalové artropatie). Do čela komise byli zvoleni dva tzv. konvenoři, v komisi byl i klinický epidemiolog a velmi podstatný díl práce byl vložen na mladého výzkumného pracovníka klinické epidemiologie, který provedl první a zásadní krok medicíny založené na důkazech, tzn. vyhledání evidence v kvalitních, randomizovaných publikovaných studiích.
Během prvního setkání expertů bylo nutné definovat pojmy tak, aby bylo možné provést literární výzkum:
1. „Oblast zájmu“ byla definována jako každá anatomická struktura kolena, jak intraartikulárně, tak periartikulárně. 2. Otok byl definován jako zvýšení objemu ve výše uvedených „oblastech zájmu“.
3. Bylo konstatováno, že výklad pojmu „akutní otok“ je různý. Někteří experti (především ortopedi) chápali tento pojem jako určitou akutní situaci, kterou je nutné často i akutně řešit (tedy spíše v hodinách nebo několika málo dnech), zatímco další experti (především revmatologové) viděli definici akutního otoku spíše v časovém horizontu týdnů nebo měsíců. Nakonec byla definice rozšířena na otok akutní a s nedávným začátkem (4–6 týdnů) (acute and recent).
Plnou verzi článku najdete v: Medicína po promoci Suppl.4/08, strana 14
Zdroj: