Alergie na latex
alergie na latex je důležitým celosvětovým medicínským problémem pro zvyšující se frekvenci i tíhu alergických reakcí. Latex z Hevea brasiliensis je bohatý na organické složky, které obsahují směs proteinů. Jde o proteiny obsažené v kaučukových partikulích, C-séru (latexový cytosol) a B-séru („lutioidy“). Latexová alergie je přecitlivělost vůči proteinům přírodního latexu zprostředkovaná igE, která se klinicky projevuje kopřivkou, angioedémem, rinitidou, bronchospasmem až anafylaktickým šokem. Účastnit se může i IV. typ imunitní odpovědi. Zdroji latexového alergenu v běžném životě jsou ochranné pomůcky, hračky, sportovní potřeby a pneumatiky. Hlavními rizikovými skupinami pro vznik latexové alergie jsou zdravotníci, pracovníci kaučukového průmyslu, pacienti se spina bifida či mnohočetnými chirurgickými zákroky, pacienti s atopií. Významná je zkřížená reaktivita jednotlivých alergenů latexové směsi s alergeny různých druhů ovoce a zeleniny (banán, kiwi, avokádo, kaštany). K diagnostice se užívají kožní prick testy se standardizovanými alergeny a testy in vitro (EAST, CAP-FEIA, imunoblot aj.). U postižených pacientů je nutná eliminace alergenu, obecně náhrada latexu syntetickými materiály. Článek je doplněn kasuistickým sdělením.
Alergie na složky přírodního latexu je v poslední době vnímána jako celosvětový medicínský problém vzhledem k zvyšující se prevalenci výskytu i z důvodu rostoucí tíže nežádoucích alergických reakcí.
Latex a biosyntéza kaučuku
Přírodní kaučuk (cis-1,4 polyizopren) je zpracovaný rostlinný produkt mléčné šťávy (latexu) stromu kaučukovníku Hevea brasiliensis, H. benthamiana, H. quianensis, event. keře Parthenium argentatum. Obsahuje velké množství proteinů, které jsou potenciálními alergeny.
Latex je intracelulárním produktem specializovaných rostlinných buněk nazývaných „lactiferous“ – mlékovodé, které systémem anastomóz vytvářejí v rostlině síť cév. Při poranění těchto cév vytéká z rostliny latexová šťáva. Základní funkční jednotka latexu je kaučuková partikule – sférická kapička polyizoprenu, která je pokrytá vrstvou proteinu (např. heveinu), lipidu a fosfolipidu. Kaučukové partikule obsahují enzym REF (rubber elongation factor),..
Plnou verzi článku najdete v: Medicína po promoci 4/2008, strana 84
Zdroj: