Alzheimerova nemoc konečně v centru pozornosti politiků?
Prezident N. Sarkozy prosazuje řešení problému nejen na úrovni evropské, ale především v samotné Francii, kde v tomto roce započal „Plan Alzheimer 2008 – 2012“. Francouzská vláda pro něj alokovala 1,6 mld. €, z toho 200 milionů na výzkum, 200 milionů na zdravotní péči a 1,2 miliardy na zlepšení zdravotně-sociální a komunitní péče.
„Není to, myslím, první plán v naší zemi, ale věřím, že je prvním, který přináší takto globální přístup k Alzheimerově nemoci a který zároveň alokuje takto zásadní množství prostředků,“ řekl ve svém projevu 31. října N. Sarkozy. „Chtěli bychom udělat z Evropy společnost znalostí a inovace. Boj proti Alzheimerově nemoci by měl být jednou z prioritních oblastní této strategie. Stárnoucí Evropa by měla udělat vše pro lepší poznání Alzheimerovy nemoci a jejího vlivu na životy 500 milionů Evropanů. Musí vynaložit své síly na výzkum a inovace, k objevu spolehlivé diagnostiky a léčby. Spojené státy se takto začaly mobilizovat v sedmdesátých letech. Vytvořily i samostatnou výzkumnou instituci, Národní institut pro stárnutí a stáří. Proč se Evropa vymlouvá na osudovost? Je čas, aby překonala toto zpoždění a stanula v čele světového výzkumu Alzheimerovy nemoci,“ dodal N. Sarkozy.
Dokončení na str. A3
Alzheimerova nemoc konečně v centru pozornosti politiků?
Dokončení ze str. A1
Francouzský prezident N. Sarkozy ve svém vystoupení 31. října připomněl i to, že v současné době věnuje celá EU na výzkum Alzheimerovy nemoci méně než dvacetinu prostředků vynakládaných na výzkum zhoubných nádorových onemocnění. „Kromě toho je třeba, abychom se zamysleli nad tím, jaké profese budeme v budoucnu pro péči o pacienty s Alzheimerovou nemocí potřebovat,“ zdůraznil další, zdravotně-sociální aspekt problému N. Sarkozy. „Tato péče si vyžaduje zvláštní znalosti a dovednosti. Je třeba učinit povolání, která se zabývají stárnutím populace, atraktivnějšími. Je zapotřebí valorizovat společenské postavení těchto pracovníků, zajistit jejich profesní růst i růst jejich mezd. Tato výzva se týká všech. Společným řešením může Evropa jen získat. “
Na adresu všech, kteří by si mysleli, že prezident země, jež předsedá EU, by se měl věnovat spíše aktuální celosvětové finanční krizi, N. Sarkozy na závěr svého projevu vzkázal: „Alzheimerova choroba ignoruje finanční, ekonomickou i monetární situaci. Kdybychom měli přestat pracovat na základních věcech pokaždé, když naším světem zacloumá krize, nedostali bychom se nikdy k ničemu zásadnímu.“
Dokáže ČR zajistit kontinuitu?
Na konferenci pořádané francouzskou ministryní zdravotnictví Roselyne Bachelot-Narquinovou byla mimořádná účast politiků. Pozvání mimo jiné přijala i evropská komisařka zodpovědná za péči o zdraví Androulla Vissiliou, ministryně zdravotnictví Slovinska a Švédska či francouzská ministryně pověřená výzkumem a vysokým školstvím.
Z tohoto pohledu mimořádnou byla naprostá neúčast českých politických zástupců – navzdory tomu, že konference byla dlouho dopředu ohlášena a na původním seznamu účastníků bylo uvedeno jméno českého ministra zdravotnictví, který by měl zachovat kontinuitu této iniciativy v rámci předsednictví EU. Neúčast české reprezentace zarazila o to více, že téhož dne, tedy v pátek 31. října, byl na oficiální návštěvě Francie premiér ČR, který se s N. Sarkozym sešel pravděpodobně krátce po jeho výše citovaném projevu, aby se nechal ujistit, že jeho země České republice předsednictví k 1. lednu příštího roku opravdu předá.
Zdroj: