Přeskočit na obsah

Ambulantní lékaři hodnotí letošní návrhy pojišťoven velmi negativně

Návrhy pojišťoven na letošní úhradovou vyhlášku jsou podle některých lékařů nejhorší, co zažili. Pokud ministerstvo zdravotnictví vydá vyhlášku podle návrhů pojišťoven, bude to dle názoru lékařů znamenat stagnaci vývoje ambulantní péče a prodlužování čekací doby na vyšetření.

„Letošní dohodovací řízení je pro mne nejhorší. Letos poprvé jsem viděla očividnou totální neochotu zástupců všech pojišťoven dohodnout se na kompromisech,“ říká oční lékařka MUDr. Ludmila Říhová, která se účastní dohodovacího řízení jako zástupce ČLK už téměř deset let.

„Každý rok jsme vždy jednali v mantinelech vymezených MZ a pojišťovnami s politickou zakázkou. Vždy jsme se ale snažili ‚nějaký‘ kompromis včetně pojišťoven dohodnout. I když jednání skončila nedohodou, byla přípravou pro ministerstvo zdravotnictví k vypracování úhradové vyhlášky. Letos jsme se hned zastavili na prvním bodu jednání – o hodnotě bodu. Kromě VZP, která byla ochotna uvažovat ‚možná‘ o navýšení z 1,03 na 1,04 Kč. Dalším problémem je to, že pojišťovny vytvořily nový vzorec, který je opět totálně jiný (pro AS velmi nevýhodný a zastropující úhradu péče na sto procent hodnoty před dvěma lety). Vzorec výpočtu úhrady ministra Hegera, platící od roku 2013, je nepochopitelný, ale umíme jej již číst a pracovat s ním a nepatrný (upozorňuji nepatrný) nárůst úhrady v něm je zakotven. Pojišťovny všechny, včetně VZP, totálně ignorovaly kompenzační signální kód regulačního poplatku 09543 = 30 Kč, který lékař byl povinen vykazovat a vybírat u určitých klinických vyšetření,“ poznamenává MUDr. Říhová a dodává:

„Jako běžná ambulantní oční lékařka, která pracuje poctivě a pečuje co nejlépe o své pacienty, jsem v úhradě omezena průměrem na takzvané unicitní rodné číslo. To znamená, že když mi diagnosticky a v rámci péče přijde pacient, kterého musím kontrolovat každý den, a to i několikrát každý den, do té úhrady se nevejdu. Samozřejmě, že pacienta neodmítnu, ale nejsem sama, kdo vnímá, že stát na to spoléhá. Potěšilo by mne, kdyby fungoval ceník lékařských výkonů (v korunách), vystavila bych pacientovi účet, který by si nechal proplatit pojišťovnou.“

Problémy v ordinaci očekává také fyzioterapeut MUDr. Jiří Wicherek, který je předsedou OS ČLK Plzeň‑jih. „Pokud bude vydána úhradová vyhláška podle návrhů pojišťoven, bude to znamenat stagnaci, prodlužování objednacích dob k vyšetření. Občanům už ovšem pravou příčinu, jako obvykle, nikdo nesdělí. Pacienti tak budou nadále udržováni v představě, že lékaři jsou lenoši, kteří už nevědí, co by za to nicnedělání chtěli,“ míní MUDr. Wicherek a dodává: „Připomínám ještě, že před zavedením tzv. regulačních poplatků byla hodnota bodu 1,05 Kč, nyní stále pouze 1,03 Kč. Pro srovnání – před dvaadvaceti lety byla při tvorbě sazebníku kalkulována hodnota bodu 1,0 Kč.“

MUDr. Wicherek poukazuje také na problém zrušených regulačních poplatků. „Výpadek za zrušené tzv. regulační poplatky nedostávají lékaři za ošetřené děti a mladistvé do 18 let, zejména pak pediatři. Stejný výkon u dítěte byl tak již po zrušení poplatků o 30 Kč levnější než u dospělého. Bez jakéhokoli zdůvodnění. Stejně tak lékaři ze svého dotovali a dotují nemocné v tzv. sociální nouzi,“ upozorňuje lékař.

Kubek: není přijatelné, aby peníze dostaly jen nemocnice

Prezident ČLK Milan Kubek poukazuje na to, že celý systém dohodovacího řízení se potácí v krizi. „Možnost dosažení dohody komplikuje špatný jednací řád, který jednak nesmyslně spojuje do jednoho segmentu například ambulantní specialisty s dialýzou nebo laboratoře a zobrazovací komplement, a za druhé dává prakticky každé pojišťovně právo veta. Stávající stav pojišťovnám vyhovuje. Dohodovací řízení dále degradoval bývalý ministr Heger, když zkrátil lhůty pro jednání, která kvůli tomu probíhají o prázdninách v čase dovolených, bez znalosti relevantních ekonomických podkladů. Situace se ještě více zkomplikovala letos, kdy na základě aktivity poslance Hovorky, byť snad dobře míněné, byly zkráceny lhůty pro vydání úhradové vyhlášky ministerstvem,“ poznamenává prezident ČLK.

Cílem lékařské komory je podle jeho slov zvýšit cenu lékařské práce a především promítnout nárůst výběru pojistného do úhrad zdravotnickým zařízením, a to tentokrát také soukromým lékařům.

„Není pro nás přijatelné, aby znovu rostly úhrady pouze nemocnicím. Kompenzace za tzv. regulační poplatky slibuje ministr Němeček i v příštím roce ponechat ve stávajícím stavu. Není to spravedlivé vůči lékařům, kteří léčí děti. Tuto nespravedlnost způsobila tuším bývalá ministryně Filipiová a současná vláda ji řešit odmítá,“ poukazuje prezident Milan Kubek.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené