Ambulantní lékaři odmítají podepisovat bianco směnky zdravotním pojišťovnám
Sdružení ambulantních specialistů a další stavovská sdružení hodlají podat ústavní stížnost na zrušení § 17 odst. 14 zákona č. 48/1997 Sb., který stanoví:
„Příslušná zdravotní pojišťovna je oprávněna na základě schváleného zdravotně pojistného plánu nebo na smluvním základě omezit úhradu zdravotní péče vykázané zdravotnickým zařízením v případě, kdy po kontrole zjistí, že zdravotnické zařízení překračujea) ve schváleném zdravotně pojistném plánu stanovené nebo ve smlouvě dohodnuté průměrné náklady na zdravotní péči na jednoho ošetřeného pojištěnce se zohledněním věkových skupin, zdravotnickým zařízením poskytnutou nebo vyžádanou, b) ve schváleném zdravotně pojistném plánu stanovený nebo ve smlouvě dohodnutý objem zdravotní péče zdravotnickým zařízením poskytnuté nebo vyžádané.“
Ambulantní specialisté poskytují občanům specializovanou ambulantní zdravotní péči většinou na základě smluvního vztahu s příslušnou zdravotní pojišťovnou (dále jen „ZP“). Svému pojištěnci garantuje zdravotní pojišťovna poskytovaní veškeré zdravotní péče v mezích všeobecného zdravotního pojištění podle zákona č. 48/1997 Sb., přičemž tuto zdravotní péči smluvně sjednává individuálními smlouvami s jednotlivými zdravotnickými zařízeními (dále „smluvní zařízení ZP“). Základem smluvního vztahu mezi zdravotní pojišťovnou a smluvním zařízením ZP je smlouva o poskytování zdravotní péče a její úhradě, která se sjednává (u ambulantního zařízení) zpravidla na dobu 5 let po proběhnutí výběrového řízení. Tato smlouva sjednává na jedné straně závazek smluvního zařízení ZP poskytovat potřebnou zdravotní péči pojištěncům příslušné ZP za podmínek stanovených obecně platnými právními předpisy a smlouvou, na druhé straně závazek ZP tuto péči smluvnímu zařízení ZP hradit za podmínek daných smlouvou a dohodou o úhradě.
…
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 4/2005, strana 27
Zdroj: