Anafylaktičtí pacienti nejsou vždy optimalně ošetřeni
Nejnovější studie ukázaly, že při subkutánním podání nedochází ani u dětí, ani u dospělých k dostatečně rychlému vytvoření potřebné plazmatické koncentrace život zachraňujícího epinefrinu. Proto byla doporučení v léčbě anafylaktického šoku přehodnocena na intramuskulární aplikaci, a to do m. vastus lateralis, v dávkách 0,01 mg/kg do maximálně 0,5 mg s možným opakováním po pěti minutách při přetrvávajících či zhoršujících se symptomech.
Přestože došlo ke změně způsobu podání, komerčně dodávané autoinjektory s epinefrinem zůstaly nezměněny. V případě subkutánního podání vyhovovala délka jehly všem pacientům stejně, totéž ovšem neplatí pro intramuskulární podání.
Soubor pacientů
Studie investigátorů z Univerzity v Arizoně si dala za úkol rozkrýt, zda mezi dětskými pacienty v anafylaktickém šoku nejsou takoví, pro které jsou komerčně dodávané jehly autoinjektorů příliš krátké, a tím pádem jim není aplikován život zachraňující epinefrin do svalu a nedojde k vytvoření dostatečně vysoké plazmatické koncentrace v dostatečně krátkém čase.
Do studie byly zahrnuty děti jedno‑ až dvanáctileté, věk byl jediným vstupním kritériem. Mezi vylučovací kritéria patřila všechna chronická onemocnění vedoucí k růstovým abnormalitám. U všech dětí byla pomocí ultrazvukové sondy změřena vzdálenost kůže – svalová fascie v polovině vzdálenosti spina iliaca ant. sup. – patella na laterální straně pravého stehna. Současně bylo u všech pacientů zhodnoceno BMI a zaznamenány údaje o věku, pohlaví a etnické příslušnosti.
Do studie vstoupilo 256 pacientů (dívky a chlapci ve stejném poměru), kteří byli rozděleni do čtyř skupin dle věku (jeden až tři roky, čtyři až šest let, sedm až devět let a deset až dvanáct let). Z nich 158 dětí vážilo méně než 30 kg, průměrná vzdálenost kůže – svalová fascie byla u nich rovna 9,24 mm, ovšem u 19 z těchto 158 dětí byla naměřena vzdálenost 12,7 mm. Ostatní pacienti, 98 dětí, vážili více než 30 kg. U těchto dětí byla průměrná vzdálenost kůže – svalová fascie 12,2 mm, z toho 29 dětí mělo tuto vzdálenost 15,9 mm.
Závěrečná analýza ukázala, že ve skupině dětí vážících méně než 30 kg měl na pravděpodobnost nedostatečně dlouhé jehly dopad jak věk, tak hodnota BMI: čím vyšší BMI a nižší věk, tím větší pravděpodobnost, že délka jehly nebude dostatečná. Ve skupině dětí vážících více než 30 kg to byla pouze hodnota BMI, co bylo rozhodující: čím vyšší BMI, tím vyšší pravděpodobnost krátké jehly.
Pro 2 % populace jehla nestačí
Studie ukázala, že v populaci existuje signifikantní počet osob (lze předpokládat 0,05 % až 2 %), pro které komerčně vyráběné jehly nejsou dostatečně dlouhé. V České republice se využívají dva typy autoinjektorů: EpiPen/EpiPen Jr. a Anapen. Délka jehly pro dospělé a děti vážící více než 30 kg je 15,8 mm, u dětského autoinjektoru je to 12,7 mm.
Z toho vyplývá, že komerčně užívané autoinjektory používané v našich nemocnicích nemají šanci zajistit dostatečně rychlý nástup potřebné koncentrace epinefrinu u všech dětí, které se dostanou do ohrožení života vlivem anafylaktického šoku. Řešením problému jsou prodloužené jehly komerčně dodávaných autoinjektorů. Výsledky studie, doufejme, inspirují výrobce těchto autoinjektorů.
Zdroj: Pediatrics 2009;124;65–70.
Zdroj: Medical Tribune