Přeskočit na obsah

Antibiotická léčba v těhotenství

Zatímco v časném období těhotenství patří infekční onemocnění k hlavním příčinám chromosomových poruch a spontánních potratů, během druhého a třetího trimestru mohou vyvolat předčasný porod, popřípadě předčasný odtok plodové vody s vysokým rizikem infekce pro novorozené dítě i matku v šestinedělí.8 Obávané jsou jak infekce, které mají kauzální spojitost s těhotenstvím (hematogenní nebo ascendentní z vagíny), tak i infekční onemocnění, která s graviditou přímo nesouvisejí, ale ohrožují matku i dítě. Mnoho těhotných žen má k antibiotické léčbě rezervovaný postoj, vzhledem k možnému riziku pro nenarozené dítě. Z téhož důvodu lékaři indikují antibiotika v těhotenství uvážlivě a vhodné léčivo vybírají na podkladě důkazů o bezpečnosti a snášenlivosti. Často se vyskytují případy, kdy žena užívá antibiotikum nebo jiný lék v době, kdy ještě neví, že je těhotná. V současné době jde především o chinolonová chemoterapeutika a tetracykliny.

9 Odborné informace o léčivech, která jsou běžně k dispozici, včetně textů v příbalových letácích, nezbavují těhotné ženy ani jejich lékaře nejistoty, protože zpravidla obsahují pouze stručné všeobecné upozornění týkající se možných nežádoucích účinků na embryo anebo plod a zdůrazňují potřebu přísných indikačních kritérií. Tak se může stát, že těhotná žena odmítne užívat antibiotikum, které je nezbytně nutné k tomu, aby se zabránilo poškození nenarozeného dítěte mikrobiální infekcí. I když žádný lék nelze považovat za naprosto bezpečný, podání antibiotika, a to ani kontraindikovaného, není podle aktuálních vědeckých důkazů důvodem k umělému ukončení těhotenství.

Infekční onemocnění u těhotných žen

Rizika pro ženu

Imunologická obrana proti infekcím není v těhotenství snížena. Přesto dochází ve spojitosti s graviditou k typickým infekčním onemocněním, jako jsou ascendentní infekce močových cest, vaginální kandidózy a endometritidy až sepse vyvolané přestupem infekce z vagíny. Kromě toho se v graviditě mohou reaktivovat latentní infekce, např. virové hepatitidy. V tabulce 1 jsou uvedena závažná bakteriální, virová a jiná infekční onemocnění těhotných žen; o některých z nich bude vzhledem k jejich klinickému významu podrobněji pojednáno v dalším textu.

Rizika pro plod

V prvním trimestru je plod nejvíce ohrožen virovými infekcemi, které postihují též placentu a mohou být příčinou ireparabilních embryopatií, popřípadě smrti. Zhruba od čtrnáctého týdne těhotenství prostupují placentou do plodu mateřské imunoglobuliny; díky pasivně přenesené imunitě k některým antigenům se plod stává imunokompetentním. Infekce může poškodit plod jednak přímými patogenními mechanismy, jednak v důsledku sníženého přívodu živin a hypoxémie; zvyšuje se riziko předčasného porodu. V průběhu porodu existuje nebezpečí přenosu virových i bakteriálních infekcí, obávaná je časná infekce streptokoky skupiny B (GBS). Příčinná souvislost s infekcí se předpokládá asi u poloviny spontánních předčasných porodů. Indukce předčasného porodu bakteriální infekcí se jeví jako smysluplná

Plnou verzi článku najdete v: Medicína po promoci 4/2008, strana 19

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené