Antidepresiva snižují riziko srdečního infarktu u dospělých ve středním a vyšším věku
Antidepresiva, konkrétně selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI – Selective Serotonin Reuptake Inhibitors), snižují aktivaci a shlukování trombocytů v pokusech in vitro a mohly by proto snížit riziko srdečního infarktu (IM). Dřívější studie věnující se této hypotéze však prokázaly protikladné výsledky.
Cílem osmičlenného týmu nizozemských odborníků vedeného Raymondem Noordamem (Rotterdam, Utrecht a Haag) bylo zkoumat spojitost mezi užíváním kteréhokoli antidepresiva a příhodou IM mezi dospělými středního a vyššího věku. Autoři vložili kontrolovanou a případovou studii do prospektivní studie Rotterdam Study (1991–2011). Kontroly byly rovnocenné s případy IM a byly založeny na pohlaví a věku ve stejném kalendářním období. Zavádějící faktory byly vzaty v úvahu jako v čase kolísající kovarianty. Relativní riziko IM během současného a dřívějšího užívání antidepresiv bylo analyzováno podmínečnou logistickou regresí s nikdy neužívanými antidepresivy jako referenční kategorií.
Z kohorty 9 499 účastníků studie se během sledování u celkem 744 jedinců vyvinul IM. Po statistické úpravě pro tradiční kardiovaskulární rizikové faktory a depresi bylo současné užívání kteréhokoli antidepresiva spojeno s nižším rizikem IM (OR = 0,71) v porovnání s nikdy neužívaným kterýmkoli antidepresivem. Užívání SSRI prokázalo nejnižší relativní riziko (OR = 0,65). Užívání kteréhokoli z antidepresiv v minulosti nebylo spojeno s nižším rizikem IM.
Autoři uzavírají, že současné užívání antidepresiv bylo spojeno s nižším rizikem IM. Z různých skupin antidepresiv použití SSRI prokázalo nejnižší riziko.
Noordam R, Aarts N, Leening M JG. Use of antidepressants and the risk of myocardial infarction in middle‑aged and older adults: a matched case‑control study. Eur J Clin Pharmacol. 2016;72(2):211–218
Zdroj: