Přeskočit na obsah

Aplikovaná zdravotnická psychologie v gynekologii VII

Antikoncepce je dnes považována za součást moderního životního stylu ženy. Jejich hlavní motivací k užívání antikoncepce je v první řadě strach z těhotenství, u mladých dívek se někdy setkáváme i se zástupnými důvody, jako je příznivý vliv na akné apod. Obecně pak u většiny žen při rozhodování o dlouhodobém užívání antikoncepce stojí na jedné straně racionální zhodnocení versus obavy z nepřirozenosti antikoncepce či obavy z nežádoucích a mnohdy pouze předpokládaných či reálně neexistujících účinků (nejčastěji se jedná o obavy z nárůstu hmotnosti, vzniku varixů, poklesu libida, strach z nádorového onemocnění, z chemizace farmaky apod.). Svou roli při rozhodování o užívání antikoncepce také hraje ambivalentní postoj k těhotenství, kdy je např. coitus interruptus jako nespolehlivá antikoncepční metoda volena s nevyslovenou nadějí, že selže, a těhotenství je pak mužem akceptováno. V ČR jako jedné z nejliberálnějších zemí na světě jsou méně časté ideologické výhrady proti antikoncepci.

Psychosomatické působení - příznivé i problematické

Užívání antikoncepce mnohdy pro ženy přináší zlepšení emocionálního prožívání a sexuality. Podle některých studií může mít antikoncepce přímý hormonální vliv na některé poruchy s výraznou psychosomatickou složkou: pelipatii, dysmenoreu či premenstruační syndrom.

Antikoncepce však může být i pomyslným zdrojem psychosomatických problémů. Její užívání může být pacientkou dáváno do souvislosti s celou řadou různých psychosomatických projevů od střídání nálad přes častou agresivitu vůči partnerovi po sexuální ochladnutí až depresivní stavy. Často se setkáváme se stesky nad přibýváním na váze, nespecifickými bolestmi hlavy apod. Není neobvyklé, když pacientky udávají, že důsledku užívání různých antikoncepčních přípravků se u nich projevují různé obtíže, ačkoli složení přípravků je obdobné, nebo dokonce totožné. Setkáváme se i s pacientkami, u nichž se projevují negativní „nežádoucí“ účinky již po požití první tablety.

Psychoterapie může pomoci

Z psychologického pohledu můžeme mnohdy dát do souvislosti psychosomatické problémy užívání antikoncepce s aktivací nevědomých konfliktů ženy, které se projevují v jejím chování a v konečném důsledku v očekávání změny chování u manžela. Individuální či rodinná psychoterapie je zde namístě a často se jeví jako jediné řešení v přerušení bludného kruhu: antikoncepce, „negativní účinky“, nespokojenost, vztahové problémy, antikoncepce.

Příklad prožívání u 42leté pacientky

„V říjnu jsem změnila antikoncepci a od té doby jsem přibrala za necelý půlrok téměř deset kilogramů. Narostlo mi břicho a stehna, prostě ty ženské partie, na které mají hormony vliv. Bolí mě často hlava, cítím se vyčerpaná a nemohu spát. Můj manžel si asi našel milenku. Kvůli téhle antikoncepci jsem ztratila zájem o sex, a tak si ho našel jinde. Chodí domů jen přespat a vyprat si prádlo. Jsem tak často podrážděná, že se stále hádáme. Předtím jsem to neměla. Měla jsem dobrou antikoncepci XY, ale nemohla jsem ji dál užívat, protože mám problémy s žílami a otékaly mi nohy, držela se ve mně voda a bolela mě prsa, že se jich nedalo dotknout. Víte já nejsem na prášky zvyklá a jsem na ně strašně citlivá. Kolegyně z práce užívá ZY a žádné problémy nemá. Chtěla bych to také zkusit…“

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené