Přeskočit na obsah

Asymptomatická bakteriurie u dospělých

Infekce močových cest (IMC) jsou jednou z nejčastějších indikací k preskripci antibiotik. Infectious Diseases Society of America (IDSA) vydala směrnice pro terapii nekomplikované cystitidy a pyelonefritidy u žen1 a kritéria pro stanovení diagnózy asymptomatické bakteriurie a její eventuální léčby v různých populačních skupinách.

Epidemiologie

Výskyt asymptomatické bakteriurie je běžný a mění se podle věku, pohlaví, sexuální aktivity a přítomnosti vrozených vad močového ústrojí (tab. 1).3-8 U zdravých žen roste prevalence bakteriurie s věkem; od 1% u 14letých dívek až na více než 20 % u 80letých žen.3 Nejčastějšími patogeny jsou Escherichia coli, dále pak enterokoky, Pseudomonas aeruginosa a streptokoky B. Jinak zdravé osoby budou mít nejčastěji asymptomatickou bakteriurii vyvolanou E. coli, u chronicky hospitalizovaných pacientů s močovým katétrem lze očekávat polymikrobiální, multirezistentní spektrum mikrobů. U mužů je nejčastěji izolován některý z gram-negativních enterokoků.

Diagnostika

Přítomnost signifikantního množství bakterií ve správně odebraném vzorku moči u asymptomatického pacienta postačuje ke stanovení diagnózy asymptomatické bakteriurie.11 Kvantitativní kritéria (dle IDSA) jsou následující: 1) minimálně 100 000 tzv. kolonie formujících jednotek (CFU) na ml vzorku moči odebraného ze středního proudu; 2) minimálně 100 CFU na ml moči odebraného katetrizací močového měchýře9,12,13 minimálně ze dvou konsekutivně pořízených vzorků moči (tab. 2).

Testy na leukocytární esterázu či nitráty, tolik oblíbené v ambulantní péči, nejsou pro diagnostiku asymptomatické bakteriurie přínosem. Tyto testy vykazují vysokou specificitu i senzitivitu pro průkaz pyurie,14 která ovšem není příznakem asymptomatické bakteriurie a kromě toho se může vyskytovat i u jiných zánětlivých afekcí urogenitálního traktu (kolpitidy). Provádění nitrátových testů nepostihne přítomnost těch bakteriálních kmenů, které tyto látky neprodukují, a navíc je časově poměrně náročné. Mikroskopické vyšetření močového sedimentu je při diagnostice asymptomatické bakteriurie užitečným pomocníkem.
...

Komentář

Autor: Prof. MUDr. Miroslav Merta, CSc.

V roce 2005 byl zveřejněn doporučený postup IDSA (Infectious Diseases Society of America) týkající se diagnostiky a léčby asymptomatické bakteriurie u dospělých.1 Tyto guidelines navazují na předchozí materiál IDSA věnovaný léčbě vybraných nekomplikovaných symptomatických infekcí močových cest. V materiálu věnovaném asymptomatické bakteriurii byly systematicky probrány jednotlivé situace, v nichž se může vyskytovat asymptomatická bakteriurie, a na podkladě dostupných relevantních informací a objektivních kritérií byla navržena doporučení pro klinickou praxi. Odůvodněnost a závažnost těchto doporučení byla odstupňována podle systému SORT (zkratka pro Strength Of Recommendation Taxonomy), užívaného časopisem Am Fam Physician. Výstupem doporučeného postupu IDSA týkajícího se asymptomatické bakteriurie byl souhrn osmi oblastí, u nichž byl ve zkratce navržen zásadní postoj k danému diagnostickému či klinickému problému, provázený „oznámkováním“ dle klasifikace SORT (podrobnější údaje týkající se klasifikace SORT lze nalézt v komentovaném článku nebo na http://www.aafp.org/afpsort. xml).

Plnou verzi článku najdete v: Medicína po promoci 6/2006, strana 33

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené