Bez receptu, ale s omezením
Nová kategorie výdeje by měla zahrnovat léčiva ze skupiny volně prodejných i vázaných na recept. První skupinou, která bude do této kategorie zařazena hned od ledna 2009, bude skupina léčiv obsahujících pseudoefedrin. Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) PharmDr. Martin Beneš v této souvislosti na semináři pořádaném 19. listopadu, uvedl: „Další účinné látky budou do kategorie zařazovány postupně – vždy ve spolupráci s odbornými společnostmi, držiteli rozhodnutí o registraci a SÚKL, a to po vzájemné shodě tak, aby celá kategorie byla přínosem především pro pacienty.“
U některých přípravků se odborné společnosti se SÚKL na zařazení do kategorie „bez lékařského předpisu s omezením“ shodují, u dalších teprve probíhají konzultace. „První lednový den příštího roku není termínem, ke kterému by mělo dojít k nějaké radikální změně systému,“ připomněl dr. M. Beneš. „Naopak, je to začátek kontinuálního procesu, během něhož by měly být do nové kategorie zařazeny zprvu řádově desítky, výhledově maximálně stovky léčivých přípravků.“
Když hrozí zneužití...
První skupinou, která může být do nového režimu převedena, jsou léčivé přípravky volně dostupné i vázané na recept, jež nejsou určeny k dlouhodobému užívání. Jejich výdej bude omezen z důvodu častého zneužívání nebo vysokého výskytu chybného užívání – např. přípravky obsahující pseudoefedrin, postkoitální kontraceptiva nebo antihemoroidika.
Výdej bude probíhat následujícím způsobem. Pacient přijde do lékárny a požádá o výdej léčivého přípravku bez předpisu. Lékárník identifikuje pacienta – nikoli tak, že by žádal předložení občanského průkazu, ale využije unikátního identifikátoru pojištěnce z průkazu jeho zdravotní pojišťovny, výdej zaznamená do počítače s uvedením názvu léčiva, velikosti balení léčiva a vydaného množství. Záznam poté odešle do centrálního úložiště, jehož provoz bude spuštěn rovněž k 1. lednu příštího roku.
…nebo když léky dojdou
Jinou skupinou léčivých přípravků, které by mohly přejít do režimu výdeje „bez lékařského předpisu s omezením“, jsou léky vázané na recept a určené k dlouhodobému užívání – např. antimigrenika. Vydávány by byly pouze ve výjimečných případech, např. když pacientovi dojdou během dovolené a on se nemůže dostavit k lékaři pro předpis nového balení. V tom případě požádá o výdej v lékárně, lékárník podle průkazu pojištěnce ověří totožnost a v centrálním úložišti on-line ověří, že pacientovi byl daný léčivý přípravek v minulosti skutečně lékařem ordinován. Poté provede výdej a záznam o něm opět odešle do centrálního úložiště.
„Vzhledem k tomu, že lék vydaný v režimu s omezením je vždy placen pacientem, i kdyby byl při výdeji na předpis hrazen pojišťovnou, není důvod se domnívat, že by výdeje měly nějak masivně stoupnout,“ uvedl dr. M. Beneš. „Na léčivé přípravky zařazené do nové kategorie bude sice povolena reklama i v laických médiích, ale vzhledem k tomu, že předpokladem výdeje je vždy předchozí lékařské vyšetření a stanovení terapeutického plánu, nelze očekávat posílení tlaku inzerce na výběr léčebného postupu,“ dodal ředitel SÚKL dr. M. Beneš.
Zdroj: