Přeskočit na obsah

Bezpečnost serotoninových antidepresiv v těhotenství

Dvoučlenná skupina vědců (vedoucí Sura Alwan) se zabývala bezpečností selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) v těhotenství. Výsledky jejich práce publikoval formou přehledového článku odborný lékařský časopis CNS Drugs.

SSRI jsou mezi nejčastěji používanými léky, s frekvencí preskripce 2,3 % u těhotných žen. Ačkoliv většina dětí narozených ženám, jež berou SSRI během těhotenství, je normální, přibývá důkazů, že terapie těchto matek může přinášet nepříznivé reprodukční důsledky. S léčbou během prvního trimestru se pojilo zvýšené riziko defektů při narození, výslovně srdečních abnormalit, kdežto léčba ve 3. trimestru znamenala výskyt různých komplikací včetně novorozeneckých abstinenčních příznaků a toxicity, nezralosti, nízké porodní váhy a přetrvávající plicní hypertenze novorozence. Ačkoliv údaje o nervových, behaviorálních a dlouhodobých kognitivních problémech mezi dětmi žen, které byly léčeny pomocí SSRI během těhotenství, zůstávají omezené, možnost takovýchto funkčních abnormalit je další věc.

Na druhé straně nutno říci, že neléčená deprese také přináší závažná rizika jak pro matku, tak pro dítě a selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu jsou jednou z nejlépe dostupných terapií. Deprese gravidních žen vyžaduje léčbu, a jejich lékaři tak často čelí obtížné volbě s ohledem na použití SSRI.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené