Přeskočit na obsah

Bioidentické hormony a perorální antikoncepce

Kolega vyjádřil zájem o etiku předepisování bioidentické hormonální terapie (BHT) – zejména se pozastavuje nad chyběním varování před riziky v příbalové informaci u produktů z oblasti BHT, které nalézáme u přípravků hormonální substituční terapie (HT) schválených FDA. Mohu tedy ve své praxi v budoucnosti vynechat poučení o rizikách a přínosech BHT? Můžeme předepisovat tyto přípravky všem?

Bioidentické hormony jsou exogenní hormony chemicky identické s hormony produkovanými vaječníky (jako jsou estron, estradiol, estriol, progesteron). Bioidentické hormony jsou obsaženy i v mnoha preskripčních přípravcích schválených FDA (Food and Drug Administration). Avšak jako bioidentická hormonální terapie (BHT) jsou obvykle označovány připravované hormonální prostředky ve formě lokálních krémů, gelů, lotií, sublinguálních tablet, podkožních implantátů a čípků.2,3 Na rozdíl od přípravků schválených FDA obsahujících bioidentické hormony, produkty BHT nejsou testovány na čistotu, sílu, účinnost a bezpečnost, rovněž dávkování a čistota mohou kolísat a bezpečnost a účinnost nejsou známy. 2,3 Committee on Gynecologic Practice of ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists) v roce 2001 uvedla, že 34 % z 29 produktových vzorků z dvanácti lékáren analyzovaných FDA nesplnilo jeden nebo více standardizovaných testů kvality.

Devadesát procent špatných vzorků obsahovalo méně aktivních složek, než se očekávalo, ve srovnání s 2 % u přípravků schválených FDA.4 Chybějící vědecká dokumentace. Neexistují žádné randomizované kontrolované studie produktů BHT a žádná vědecká data nepodporují tvrzení, že tyto produkty jsou bezpečnější nebo účinnější než konvenční HT. Žádné rozsáhlé studie neukázaly snížení rizika osteoporózy nebo preventivní vliv na karcinom prsu, jak se někdy tvrdí. Prokázán nebyl ani preventivní vliv progesteronového krému na hyperplazii endometria indukovanou estrogeny.5 Testování koncentrace hormonů ve slinách s cílem přesné individualizace dávky BHT je nesmyslné vzhledem ke slabé reprodukovatelnosti a velkým rozdílům mezi jednotlivými testy. Koncentrace mohou kolísat u jednotlivých žen v závislosti na dietě, denním rytmu a hormonu, který je měřen.2Etické otázky. Lékaři musejí mít na mysli dva etické příkazy, pokud se rozhodnou předepsat BHT: poučit a nepoškodit.

Laický tisk často vytváří nepodloženou představu, že BHT přináší méně rizik než konvenční HT a užívá matoucí pojmy, např. „přesná léčba“, „léčba šitá na míru“, „bezpečnější nebo lepší než syntetické hormony“ a „dávkování dle testu ze slin přináší individualizaci a zaručuje bezpečnost léčby“.

Komentář

Autor: MUDr. Jaroslav Jeníček, CSc.

Termín bioidentické hormony se v ČR neužívá; konzultoval jsem tento termín s kolegy a shoda panuje, že bychom v podmínkách ČR za ně mohli považovat potravní doplňky. S reakcí prof. Pinkertona plně souhlasím. Potravní doplněk má své místo v péči o ženu, ale opravdu jen omezený, není samospasitelný a plně nenahrazuje klasickou hormonální léčbu.

Pochybnostem nahrávají rozdílné výsledky a závěry několika provedených studií.1Potravní doplňky s fytohormony, každodenně doporučované v televizi i tisku laické veřejnosti, jsou sice v předepsané dávce relativně bezpečné, ale platí za to nízkou účinností téměř srovnatelnou s placebem. Při uvedení na trh musí výrobce dokázat pouze to, že výrobek neobsahuje těžké kovy a bakterie, účinnost prokázat nemusí!

Rozumná žena samozřejmě konzultuje možnosti řešení svých potíží se svým lékařem‑gynekologem. Mnohé pacientky se dokonce samy přesvědčí o neúčinnosti volně prodejných potravních doplňků a s touto zkušeností již do ordinace přicházejí.

Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 1/2009, strana 53

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené